Mesajı Okuyun
Old 06-06-2008, 15:10   #1
duyurucu1

Soru ilamda yazılı vekile vekalet ücreti için tebligat

2004 yılında Asliye Hukuk Mahkemesinde bir davaya girdim.Dava idari yargı yolunda hata yapıldığı için red edildi.Daha sonra idare mahkemesine açtığım davada red edil.

Aradan 4 yıl geçti.Bir ödeme emri aldım.4 yıl önce Asliye Hukuk Mahkemesinde red edilen davanın vekalet ücreti isteniyordu.

Borçlu Davacı olarak gösterilmiş.Ve vekil olarak bana tebligat yapılıyordu.Oysa benim kaybettiğim davadan sonra Davacı ile ilişkilerim kopmuştu."Davayı kaybeden beceriksiz avukat"olmuştum.

Alacaklı tarafın amacı takibi kesinleştirmekti.

İcra dairesine başvurdum.Ödeme emrini iade ettim."benim vekillik görevimin sadece davayla sınırlı olduğunu söyledim.İcra takibi için müvekkil ile ücret sözleşmesi yapmadığımı ve ücrete ilişkin ilişkimizin de olmadığını beyan ederek,takibin asıl alacaklıya yöneltilmesini ve takibin kesinleştirilmesi için ödeme emrinin asıl borçluya gömderilmesini talep ettim."

İcra müdürü de bana:"Hayır ilamlı takiplerde ödeme emrinin vekile yapılacağını söyledi"Anlaşılan talebimi red edecek.

Ben bunun üzerine icra müdürünün işlemini şikayet yoluyla Merci Hukuk Mahkemesine taşıyacağım.

Fakat;acaba icra müdürü mü haklı yoksa ben mi haklıyım?Gerçekten de ilamlı takiplerde vekalet ücreti için ilamda yazılı vekile takip yapılması mı gerekiyor?Vekalet ücretini kaybeden vekil olarak ben ödemeyeceğime göre bana yapılan tebligat ile takip borçlu asılın haberi olmadan kesinleşmiş olacaktır.Bu durumda benimborçlu asıla biryazıyla durumu bildirmem gerek.Bildirmezsem ne olur?Görevi ihmal etmiş olabilir miyim?Müvekkil vekaletnamedeki adresi terk etmişse ne olacak?

İlgi gösterip de cevap verecek meslekdaşlarımıza şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.

Selam ve sevgiyle kalın