Konu: Tedip Hakkı
Mesajı Okuyun
Old 13-07-2010, 17:42   #18
caner87

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Sayın caner87,

Soyut bir olayı tartışmıyoruz. Soru sahibi somut olarak kadına "tokat" atıldığını kendisi söylemiş zaten. Savunma hakkının konumuzla ilgisni kuramadım.

Adli vaka olarak hastanede işlem gördüğüne göre,muhtemelen savcılık olası şikayet halinde ceza davası da açacaktır,konumuzla çok da ilgisiz değil çünkü boşanma davası haricinde ceza davası yönü de muhtemelen vardır,
Boşanma davasına gelince hangi taraf daha kusurlu sizce? Yargıtayın öyle kararları varki sadakatsizlik normalde boşanma sebebidir ve sadakatsiz davranan eş kusurludur. Ancak, eşin sadakatsiz davranması karşısında diğer eş toplum içinde eşi küçük düşürecek hakaretlerde bulunur ise hakaret eden eş daha fazla kusurlu sayılır.Şimdi burada da tokat atan ya da olayın özelliğine göre onu durdurmaya çalışan eş mi yoksa "daha fazla içme" uyarısına rağmen sarhoş olan kadın mı daha kusurludur ,düşünmek gerekebilir. Olayın özelliğine göre değişebilir.Sadece "tokat" olarak bakmamak gerekebilir ya da en azından üzerinde düşünmek gerekebilir.O nedenle sarhoş bir insanı durdurma eylemi olarak "tokat" atılabilir şeklinde düşündüm.
Sizler birer erkek olarak yanınızda sarhoş bir partneriniz olsa sırf kişilik haklarına saldırıda bulunmayalım diye,kontrolsüz hareketlerine müdahale etmeyecek misiniz?İnsan hiç bir şey yapmasa eli ile ağzını kapatır ya da kaldırıp ortamdan uzaklaştırır, bu durumda hürriyeti kısıtlama suçu mu oluşur? Harekette oranlılık görüyorum,kusura bakmayınız. Hukukta iki kere iki dört değildir,üstelik matematikde bile değil...