Mesajı Okuyun
Old 19-10-2011, 10:13   #40
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan av. yase
özlem hanım, teşekkür ederim verdiğiniz cevap için.
ancak ben yerinde bir karar olmadığını düşünüyorum. kredi kartı sözleşmeleri banka ile tüketici arasında imzalanan sözleşmeler ve bankalar hesap işletim ücretini bu sözleşmeye dayandırıyorlar. bu sözleşmenin ilgili maddesinin haksız şart olduğunu tüketici hukuku yerine hangi alanda iddia edebileceğiz. ticaret mahkemesinde bu davayı açmak bana pek yerinde değil gibi geliyor.
Elimde bir hakem heyeti kararı var, buna itirazın tek yeri tüketici mahkemesi

Bir tacirin ticari işletmesiyle ilgili tacir olmayan kişi ile yaptığı sözleşmeler, kendisi için ticarî ve karşı taraf için adî olduğu halde, TTK. Md. 21/II hükmü uyarınca artık her iki taraf için de ticari iş sayılır.
Ben burdan yola çıkarak aslında banka ile taraflar arasındaki tüm uyuşmazlıkların ticaret mahkemelerinde çözümlenmesi geretiğini düşünüyorum.Ama tüketici korunmak için kredi kartları,tüketici kredisi vs istisna tutulup tüketici heyetinin görev alanına alınılmış.Tabii bu sadece benim yorumum.Yanıltmak istemem.Bir önceki cevabımla ilgili yargıtay kararları mevcut.Ben itiraz olarak değilde dava olarak tekrar ticaret mahkemesine müracaat etmeniz gerektiğini düşünüyorum.