Mesajı Okuyun
Old 27-07-2010, 21:32   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Nilhan
Eşim yaklaşık bir ay önce evi terketti, eve gelmiyor. Çalışmıyorum, ev hanımıyım. Bir yaşında kızım var. Eşim kirayı ödemeyeceğini belirten bir yazı bırakıp gitti. Telefonlarıma bile cevap vermiyor. Kira sözleşmesi yok. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kirayı ben mi ödemek zorundayım, kanunen onun ödemesi gerekmez mi? Evi o tutmuştu, ödemeleri yapıyordu? Teşekkür ederim.

Boşanma, ayrılık ve nafaka konusunda benden önce yanıt veren meslektaşlarıma katılmaktayım. Ben kira hukuku bakımından yanıt vermek istiyorum. Kiralayan/ev sahibinin muhatabı kiracı olan eşinizdir. Ancak, eşiniz kira aylıklarını ödemezse, kiralayanın tahliye için icra takibi/dava açma hakkı bulunmaktadır. Olası bir bir dava sonucunda oturduğunuz mecurdan tahliyeniz sözkonusu olabilecektir. Hatta icra tehdidi de sözkonusudur. Çözümü siz bulmalısınız. Oturduğunuz evin kirası görece ucuzsa ve/veya başka avantajları varsa, kirayı siz ödeyerek tahliye ve haciz tehdidinden kurtulabilirsiniz. Çünkü sizin rızanız olmadan eşiniz kira ilişkisini sonlandıramaz. Kontratın yazılı olması da gerekmez, sözlü akit de geçerlidir.

Başka olasılıklar da bulunmaktadır. Bunun için bir avukattan profesyonel destek almalısınız.