Mesajı Okuyun
Old 01-11-2011, 22:13   #14
Av.Nevra Öksüz

Sayın S.Orhan,

Alıntı:
Yazan S.Orhan
Sayın Öksüz,
Olayımızda hangi soruların sorulacağından öte yanıtı kimin vereceği, yani hangi mahkemenin görevli olduğu konusu tartışmalıdır.Örneğinize ceza yönünden bakarsak, suç daha önce işlenmiş olsa dahi 5941 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 20.12 2009 tarihinden sonra açılan davalarda sulh ceza mahkemeleri görevlidir. Hangi yasanın lehe olduğuna da görevli mahkeme karar verecektir.
Ayrıca yine olayımızda usul yasası değişikliği söz konusudur.Usul yasaları geriye yürümez ancak, aksine bir hüküm yoksa yürürlüğe girdiği anda da uygulanır.Sanırım sınav tarihi ile yasanın yürürlüğe giriş tarihinin yakın olması ve soruların doğal olarak önceden hazırlanması nedeniyle sınava giren arkadaşlar böyle bir azizliğe uğramışlar.Lisede ya da üniversitede okurken, hocalarımız sınavlarda ders konularının neresine kadar sorumlu olduğumuzu söylerlerdi Ama burda böyle bir uyarı yapılmamış,bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerekir (diye düşünüyorum).
Saygılar.

Sorularımın yazdığınız hususlarla alakası yoktur; biri bankanın sorumlu olduğu tutara, diğeri de düzeltme hakkına ilişkindir; ceza mahkemesinin ne yaptığı/yapacağı önem arz etmiyor yani

Anılan sorunun bilinçli olarak hazırlanıp hazırlanmadığını bilemiyorum ama ezberi bozup dikkati ölçmek amacıyla bu sorunun hazırlanmış olabileceği kanaatindeyim

P.S: Ayrıca soruyu ilk okuduğumda şıklarda asliye hukuk ve tazminat davası varsa "A, müneccimdir" ek bilgisinin de olması gerekecek diye düşündüm

Saygılar...