Mesajı Okuyun
Old 22-07-2010, 22:07   #97
Gemici

Hakaret suçunu hukuk sistemleri değişik şekillerde düzenlemiş. İsviçre, Avusturya, Alman ve Türk hukukunu karşılaştırmaya kalktığınızda kendinizi bilimsel bir çalışmanın içinde bulursunuz. Bu da sistemli ve uzun süren bir çalışmayı gerektirir. Konu hakkında yazdığım iki sayfaya yakın bir mesaj kaybolduktan sonra konu ile uğraşam hevesim yok oldu ve uzun yazmak tutkumdan vaz geçmek zorunda kaldım. İsterseniz buna bilimsel çalışmaya yatkın olmadığımı da ekleyebilirsinz.

Kısaca:
Alıntı:
Yazan ben

TCK'nın eksiği 'İftirayı' özel olarak düzenlememesinde yatıyor bence. Konu üzerindeki tartışmanın aterşlenmesinin gerekçesi de burada yatıyor.
diye yazmıştım.
Buna karşılık Sayın Av. Muzaffer ERDOĞAN
Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN
Sn. Gemici;
İftira suçu adliyeye karşı suçlar başlığı altında 267. Madde ile düzenlenmiştir.

cevabını yazmış. Ben 267.ci maddeye rağmen Ceza Kanun'unda şerefe karşı bir suç olan 'iftira' suçunun düzenlenmediği düşüncesindeyim, çünkü 267.ci madde, hakarete konu olabilecek, kişinin şerefine karşı işlenmiş bir suçu cezalandırmıyor. 267.ci maddenin düzenlediği suç 'kişinin şerefine karşı' bir suç değil, bu suç 'Millete ve Devlete karşı suçların' bir alt bölümü olan Adliyeye Karşı Suçlar bölümünde düzenlenmiştir ve bu yapısı itibarı ile devlete karşı suçların bir alt kategorsidir. Maddenin başlığı 'iftira' olmasına rağmen cezalandırılan eylem, şerefe karşı bir suç olarak iftira değil, iftira atarak devlet güçlerinin suçsuz bir kişiye karşı harekete geçirilmesidir. 267.ci maddenin hemen hemen aynısı olan Alman Ceza Kanunu'nun 164.cü maddesi Falsche Verdächtigung( yanlş yere şüphe altında bırakmak/suçlamak) başlığını taşıyor. Aynı durum İsviçre Ceza Kanunu'nun Falsche Anschuldigung(yanlış suçlama) başlığını taşıyan 303.cü maddesi için söz konusu: burada cezalandırılan eylem emniyet güçlerinin suçsuz bir kişiye karşı harekete geçirilmeleri.

Her üç hukuk sisteminin cezalandırdığı eylem burada yanlış bir suçlama ile devlet güçlerini suçsuz bir kişiye karşı harekete geçirmek oluyor. Her üç sistemde de 'sayın olmayan muhbir vatandaş' söz konusu; çünkü suçsuz bir kişiye karşı soruştruma açılmasına sebrp oluyor.

Burada akla gelen soru şu: İftira edilen kişiye isnat edilen fiil, kişinin şerefini rencide edici ama emniyet güçlerini harekete geçirmeyen cinsinden bir fiil ise ne olacak?

Bu sorunun cevabını ve problemin en iyi çüzümünü İsviçre Ceza yasası getirmiş bence; 303.cü maddenin yanına bir de bir 174.cü madde koymuş, ve bu 174.cü madde diyor ki:
'Yanlış olduğunu bildiği halde, üçüncü bir kişi nezdinde, başkasına onursuzca bir davranış veya diğer olaylar isnat ederek onu suçlayan veya şüphe altında bırakan kişi, eğer isnat edilen davranış veya fiil diğerinin şerefini zedeleyecek nitelikte ise, şikayet üzerine, üç seneye kadar hapis veya 30 günden az olmamak üzere para cezası ile cezalandırılır.

Saygılarımla