Mesajı Okuyun
Old 17-03-2010, 21:29   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Mevcut Yargıtay uygulaması konusunda sanıyorum bir ihtilaf yok. Yani Suat Bey de dahil hepimiz, usulsüz tebligatın mahkemece re'sen nazara alınamayacağına dair Yargıtay kararlarının istikrar kazandığında hemfikiriz.

Ancak anladığım kadarıyla Suat Bey bu uygulamanın -istikrar kazanmış olmasına rağmen- adalete ve hakkaniyete uygun olmadığı fikrindedir.

Esasen olması gerekeni tartışmak gerekirse bir taraf için hakkın doğmasına ve diğer taraf içinse hakkın sönmesine neden olabilecek olan usulsüz tebligatın mahkeme tarafından fark edilmesi halinde re'sen geçersiz sayılması gerekir diye ben de düşünüyorum. Çünkü, -kanuna dolayısıyla hukuka uygun şekilde yapılmadığı açıksa ve bu husus hakim tarafından da görülmüşse -hakim hukuku neden re'sen uygulamasın!? Kanun, tebligatın nasıl yapılması gerektiğini belirterek bir hukuk kuralı ihdas etmiştir. O halde HUMK'a göre, "hakim hukuku re'sen uygulamak zorunda ise... " Tebligatın usulüne uygun yapılıp yapılmadığını başka deyişle kanuna/hukuka uygun yapılıp yapılmadığını da hakim kendiliğinden gözetmelidir. (Kanaatindeyim)

Suat abi...