Mesajı Okuyun
Old 23-06-2010, 19:30   #18
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan İhsan Yıldırım
Fazlaya ait hakların saklı tutulması olayını saçma buluyorum. Her dava dilekçesinde, her ıslah dilekçesinde, hatta tam dava açsak bile ne olur ne olmaz diye her seferinde fazlaya ait hakları saklı tutuyoruz ama benim hukuk mantığıma ters arkadaşlar. Bir hakkım varsa,zamanaşımı süresi dolmadığı sürece talep edebilmeliyim. Sadece "Saklı tutuyorum" dememiş olmam beni nasıl olur da hakkımdan mahrum eder anlamıyorum. Bu tür bir olayda fazlaya ait hakların zayii olmassı, zımni olarak hakları saklı tutmamakla değil, ancak sarih olarak feragat etmekle olmalı.

Sayın Yıldırım,

Zaten bu saklı tutma olayının özü Bk.113/1' de yatıyor. Yoksa "asıl alacak bakımından" kısmi dava açıldığında saklı tutsanız da tutmasanız da bir sorun yok. zamanaşımı süresi içinde alacağınızı talep edebilirsiniz.

Fakat faiz ve cezai şart gibi fer'i bir hak saklı tutulmadan dava edilen kısım bir şekilde ödenerek asıl borç sonlandırılırsa, saklı tutulmayan fer'i de sona ereceğinden sıkıntı doğar.

Alıntı:
ÜÇÜNCÜ BAP
BORÇLARIN SUKUTU
A) BORÇLARIN FERİLERİNİN SUKUTU
MADDE 113. Asıl borç tediye ile veya sair bir surette sakıt olduğu takdirde kefalet ve rehin ve sair fer'i haklar dahi sakıt olur.