Mesajı Okuyun
Old 19-09-2006, 23:57   #60
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
bende mehmet beye katılıyorum kimse kendini kandırmasın... tamam herkes kendini idealist olarak görebilir öylede olabilir ama şu anki hayat şartları buna izin vermez veya idealistsek avukatlar kapısına gelen insanı param yok diyip gelince uğraşmaya değmez olarak görürler belkide o insan haklıdır ama o kimseye danışamadığı için hakkını alamamıştır.Peki şimdi nerde adaletin koruyucusu avukatlar.......Ya da şöyle düşünelim neden avukatlıkta yetinmeyimte hakim veya savcı olmak istiyoruz bence daha iyi para kazanmak ve daha iyi hayat standartlarında yaşamak için..Buna eminimki hukuktan mezun olan kişilerin yüzde doksanı hakim ve savcı olmayı düşünmüştür.Tamam bunlar bizim hayalimiz,idealimiz olabilir ama belkide bu ideallerin altında bu sebepler vardır ne dersiniz????

Kavram kargaşaları, idealizmin var olmadığını göstermez.

Kapınıza gelen ve parası olmayan vekalet akdi taliplisine, vekalet akdi gerektirmeden vekilliğinin üstlenilebileceği yol ve yöntemi gösteriyor, hatta yardım ediyorsanız (bireysel yardım demiyorum, kaldı ki bunu yaparsanız da kimse sizi kınamaz, ama bunu yapmanız da tek başına idealist olduğunuzun ispat vesikası olmaz) , adli müzaharetten bahsediyorsanız, bu da -yine tek başına- idealist olmadığınız anlamına gelmez.

Hukuk fakültesi mezunlarının daha iyi bir gelire sahip olmak için hakim savcılığı tercih ettiği düşünceniz ise -ülke gerçekleri çerçevesinde- yine doğru değildir. Bu meslekleri seçenlerin, sadece bu seçimleri nedeniyle daha idealist olduklarını ileri sürmek de, yine doğru bir akıl yürütme olmayacaktır. Meslek seçimi konusunu, idealizm kriteri olarak ele alamayız. Yine, maddi seçenekleri gözardı edip etmemeyi de kriter olarak ele alamayız. Ama her ne nedenle olursa ve hangi meslek seçimi yapılmış olursa olsun, o seçim yapıldıktan sonra, icra aşamasındaki davranışlarınızı, seçimlerinizi, bir kriter olarak ele alabiliriz.