Mesajı Okuyun
Old 07-04-2008, 16:17   #77
Av. Hatun Olguner

Bu olay bir anıya dönüşebilir,zira çok yeni,dün ve bugün ( düzeltiyorum: Geçen Cuma ve bugün) arka arkaya gerçekleşen iki görüşmede ortaya çıktı :

İlkokul arkadaşım aradı, " bir yazlık alıyorum,kapora verdim,ama sağlam iş yapmak istiyorum,geriye kalan işlemlerimde yardım eder misin " diye bir görüşmeden sonra büroya davet ettim,dün uğradı,belgelerini verdi.Okurken dikkatimi çekti,satıcı benim geçen hafta açtığım bir takipteki borçlumdu. Çok zor durumda olduğunu,malvarlığı olduğunu ve ödeyeceğini söyleyerek taahhütte bulundu,müvekkil de bu bilgileri doğrulayınca ve kabul edince ihtiyati haciz aşamasında taahhüdünü kabul ettik. İşyerini devrederken bize ödeme yapacaktı.Veya ipotek vererek ödeme için daha fazla süre alacaktı.Müvekkil de razı,amacı alacağını garantiye almak ve borçlusunu üzmeden bu garantiyi sağlamak olunca beklemeye başladık.

Ama şimdi elime geçen evraklarda,bize bahsetmediği iki yazlık evine ve birini satmakta olduğuna dair bilgi vardı. İlk ödemesi de 15 Nisan 2008 günü olacak şekilde taahhüdü var. Arkadaşıma yardımcı olacağımı,benim de alacağımı tahsil etmemin kolaylaşmış olacağını,bu güzel tesadüften memnun olduğumu söyledim. Ayrıca,yazlığı alacağı kişiye bu sürprizden bahsetmesini ve avukat olarak bu satış işleminde de karşılaşacağımızı söylemesini istedim. Arkadaşım bu bilgiyi vermiş, o da seve seve kabul etmiş. Bugün birlikte geldiler. Samimi olarak duygusunu sordum : Çok şaşırdığını,bu haberi aldığında içinden ( Şansa bak,Tüm Adanada bula bula benim borçlu olduğum avukatı bulmuş diye içinden geçirdiğini itiraf etti. )

Bugün ikisi bir arada geldiler. Konuyu ve satışı konuşmak için. Yazlıkların henüz tapusu olmadığı ve müteahhitten yazılı belge ile satın aldığı,arsa sahibi ile müteahhit arasındaki sözleşmenin varlığını bildiğini ama içeriğini bilmediğini söyledi. Müteahhidin payına düşen dairelerse satabileceğini,bu nedenle önce kendi alımının sağlıklı olduğundan emin olmamız gerektiğini açıkladım ve bu nedenle sözleşmeyi görmek gerektiğini söyleyerek müteahhidin kim olduğunu sordum : Müteahhit "......" isimli kişi dedi. Çok şaşırdım çünkü bu müteahhit,benim iki yıl önce yine davalım olan bir şahıstı. Almanyada yaşayan bir müvekkil ondan daire almış,parasını peşin ödemiş,ancak 5 yıl geçtiği halde kadın aldığı dairenin yerini bile görmemiş,bu nedenle hem alacak davası,hem de dolandırıcılıktan suçduyurusu yapmıştık. Hukuk davasına hiç katılmamış,ödemeye yanaşmamış,Asliye Ceza Mh. ne açılan kamu davası üzerine,ikinci duruşma günü borcunu ödemişti. ( İhlal ettiği alana duyarlı bir ödeme idi)
Bu kez,borçlumuz ve yazlık satıcısı olan kişiye, Bu şahıs daha önce bir davada karşılıklı olduğumuz ve tanıdığım bir şahıs,ara bir telefonla,burada yanımda olduğunu söyle,beni tanıyor mu sor,dedim. Borçlum müteahhidi aradı, beni tanıyıp tanımadığını sordu,tanıyormuş. Telefonu aldım,sattığı dairelerin kendi payına düşen daireler olup olmadığını sordum,henüz bu konuda arsa sahibi ile anlaşma içeriği yapmadıklarını,genel bir anlaşmaları olduğunu,bu ay sonuna kadar da bu anlaşmayı oluşturacaklarını söyledi.
Yazlığımın anahtarı bende,içinde oturuyorum,tapusunu en yakın zamanda alacağım ve ikincisini satıyorum diye düşünen borçlum bu kez kendi yazlığının da derdine düştü.
Tamamlanacak eksik işlemlerin ne olduğunu böylece öğrendi. İyi ki sizin borçlunuz olmuşum,önce icra takibine maruz kaldığıma üzülmüştüm ama şimdi seviniyorum,belki bu vesileyle iki yazlığımı kaybetmekten kurtulmuş olacağım diye sevindi.