Mesajı Okuyun
Old 26-11-2011, 13:47   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
İşaret ettiğiniz linkteki birbirinden lezzetli paylaşımları inceledim. Ancak Sayın Yücel KOCABAŞ ile hemfikir olduğunuz görüşe katılamıyorum. Zira anlaşmalı boşanma davasında tarafların menfaatleri icabı tek vekille temsil edilip edilememeleri noktasındaki söz konusu tartışmada, tek avukatın her iki tarafın vekilliğini üstlenmesi durumunda bir tarafın menfaatlerini diğerinin menfaatlerine nazaran daha himaye edici şekilde hareket etmesinin önünde bir engel bulunmamaktadır. Bir taraf açısından protokolün hazırlanması aşamasında ya da duruşmada eksik bir husus kalmış ise hakimin müdahalesi ya da taraflardan konuya açıklık getirmesini istediği noktada iki tarafın vekili olan avukat bir tarafı diğerine -bilerek ya da farkında olmayarak- tercih edebilir.

Bu anlamda, anlaşmalı boşanma davasının özü itibariyle çekişmesiz yargı işleminden farksız olduğu için açıkça çekişmeli iştir diyemeyeceğimiz anlamına gelen görüşlere de, yine aynı gerekçelerle katılmıyorum. Kanunda birlikte başvuru denmiş ancak tarafların birlikte başvurması, aynı vekil ile ya da davada iki ayrı vekilin de davacı vekili sıfatıyla yer alabileceği anlamına gelmemelidir.

Saygılarımla..

Yasa da, Sayın Ergin'in eklediği içtihatta da eşlerin birlikte tek dilekçe ile başvurabileceği belirtildiğine göre, bu görüşü çürütecek yasal dayanak bulmalısınız.

Alıntı:
Yazan ATARAS
Değerli Meslektaşlarım, katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim. TMK 166/3. maddede "eşlerin birlikte başvurması ...halinde" deniliyor. "Eşlerden birisi davacı diğeri davalı olarak başvurursa" denilmiyor.. İki eşin başvurusuna ilişkin dilekçe nasıl olacak? UYAP sistemi, bu davayı bile bir kişiyi davacı bir kişiyi davalı olarak kaydetmiş... Oysa kanun hükmü açık: "Eşlerin birlikte başvurması... halinde..." deniliyor. Yargıtay 2. HD 14.01.1991 T, 11529/14059 sayılı kararında, "bu tip davalarda bir bakıma iki davacı ve iki davalı vardır..." denilmekte. Buradan hareketle, her iki eş hem davacı ve hem de davalı olmayacak mı?

Evet aynen öyle; her ikisi de başvurabildiğine göre ikisi de davacıdır.

MK, boşanma davalarında özel usul kurallarını düzenlemiştir. Yemin teklif yasağı, ikrarın hakimi bağlamaması gibi. Eşlerin birlikte başvurabilmeleri de böyle özel bir düzenlemedir.