Mesajı Okuyun
Old 28-02-2005, 00:35   #1
AVTEMEL

Soru Borçlu Banka Hesaplarını Tespit

Değerli meslektaşlarım,
Öncelikle tüm meslektaşlarıma saygılar sunuyorum.

Borçluların banka hesap numaralarını tespit hususunda sanıyorum hepimiz sıkıntı çekiyoruz. Gerek gerçek kişilerin ve gerekse tüzel kişilerin (özellikle şirketlerin) hakkında yaptığımız takiplerde çalışılan banka hesaplarını bilmediğimiz durumlarda uygulamada, olabileceği tahmin edilen şubelere 89 Haciz ihbarnameleri gönderiyoruz. Ancak tamamen denize olta atmak misali olan bu uygulama sonuç vermiyor ve birşey elde edemiyoruz. Öte yandan özellikle şirketlerin ticari faaliyetlerini sürdürdükleri ve bunu yaparkende mecburen banka ile çalıştıklarını biliyoruz. Bu durumda sanki mesele bir istihbarat meselesi gibi gözüküyor. Ancak günümüz teknolojisinde tüm bankaların bilgisayar verilerinin anamerkezleri ile ağ bağlantılarının bulunuyor olması gerektiği düşünüldüğünde doğrudan veya icra dairesinden gönderilecek resmi yazı ile gerçek kişinin açık kimliği, tüzel kişinin de tam ünvan ve sicil bilgilerinin bildirilmesi halinde Banka Genel Müdürlüklerinin (tüm Türkiye çapında) ilgilisi hakkında elektronik ortamda araştırma yapabilmelerinin mümkün olabileceğini düşünüyorum.
Ancak bir meslektaşım bu konuyu bir bankanın merkez yetkilisi ile birkaç sene evvel görüştüğünü bunun için çok fazla yazışma gerektiğini ve külliyetli bir miktarda masraf talebinde bulunulacağını kendisine söylediklerini ifade etti. Halbuki ağbağlantısı olan bilgisayar sistemlerinde gerek doğrudan veya gerekse mail ile genel merkezin bilgi toplaması mümkün olabilir.

Tüm meslektaşlarımdan ve özellikle banka hukuk müşavirliklerinde çalışan veya banka işleri takip eden meslektaşlarımdan bu konuda tecrübeleri olup olmadığını, başka, çözüm yolları olup olmadığını bu konudaki görüşleri paylaşmalarını rica ediyorum.
Herkeze şimdiden çok teşekkür ediyor başarılar diliyorum.