Mesajı Okuyun
Old 06-10-2011, 16:27   #1
Av. Aslı Kaya

Varsayılan Kooperatif yönetim kurulu üyelerin hukuki sorumluluğu sebebi ile açılacak tazminat davası

Değerli meslektaşlarım,

Kooperatif eski yönetim kurulu üyeleri kooperatifi zarara uğratarak bir kısım haksız ödemelerde bulunmuşlar. Söz konusu ödemelerin tazmini konusunda yönetim kuruluna karşı 1163 sayılı kanunun 98.maddesi yollaması ile TTK'nın 341. maddesine dayanarak dava açacağım.

Davanın açılabilmesi için madde hükmünden de anlaşılacağı üzere genel kurulda bu hususta karar alınması ve davanın denetim kurulu tarafından açılması gerekmektedir. Benim takıldığım husus ise zamanaşımı.

Öncelikle Genel Kurul tarafından dava açılması yönünde karar alındı. Ancak TTK madde 341'de davanın genel kurulca kararın alındığı tarihten itibaren 1 aylık süre içerisinde açılmasının şart olduğu ve yine aynı maddede bir aylık sürenin geçirilmesi ile dava hakkının düşmeyeceği belirtilmekte.

Ayrıca TTK 309'a yollama ile 2 ve 5 yıllık zamanaşımı sürelerinin uygulanacağı hükme alınmış. Söz konusu hükümler nazara alındığında 1 aylık sürenin sadece şekli şart olduğu ve davayı en geç 2 yıl içinde açabilme hakkımın olduğu sonucuna ulaşılabilir mi?

Harçların yüksek olması sebebi ile iki ayrı dava açacağım bu yüzden de sonradan açılacak dava için 1 aylık sürede açamayacağımdan süreden kaybetmek istemiyorum.

Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarımın acil yardımlarını bekliyorum.

Teşekkürler...