Mesajı Okuyun
Old 26-12-2012, 13:36   #24
Av.CKaran

Genelde mazeretlere hep "mesleki mazeret" yazılır. mesleki olmayan bir mazeretin kabul edilmeyeceği kanaatinden mi kaynaklanıyor bu açıklama? O gün ameliyatınız var, ya da cenazeniz var veya hastasınız yataktan çıkamıyorsunuz ! Bu sebepler mazeret olarak kabul edilmez mi? Tabi ki edilir. Bu tarz mazeretlerle çok karşılaştım.
Bir duruşma izliyordum, bir taraf avukatı hasta olduğunu ve bu yüzden mazeretli sayılmasını istemiş, hakim diğer taraf sordu ne diyorsunz diye, avukat geçmiş olsun diyorum dedi. Salon kahkahadan koptu. Hakim mazereti kabul etti gitti.
Pulsuz mazeret dilekçelerinin kabul edilmemesi unutmayın avukat meslektaşımız sayesinde (!) olmuştur. Hakim mazeretin kabulüne, duruşma gününü kalemden öğrenmesine diye karar vermiş. Sonra avukat duruşma gününü almayı unutmuş ve davası düşmüş. Avukat da temyiz etmiş kalemden duruşma günü öğrenmek diye bir tebligat şekli yoktur diye. O gün bugündür pulsuz mazeret kabul etmeyen hakimlere kızıyoruz ama haklı mıyız bunu sorgulamak lazım.
Diğer taraftan da benim davam yerine niye diğerini tercih ettin diyen hakim de işin cılkını çıkarmıştır. Davanın karar duruşması ya da tutuklu olması önemli değildir. Ön inceleme dahi olsa avukat hangi duruşmanın kendisi için daha önemli olacağını bilen kişidir. Mazeretin de tercih sebebi bildirmek zorunda değildir hatta belgelemek zorunda bile değildir. Nezaketen bildirilen sebepler uygulamada emredici kural haline gelmiştir. Hakimler avukatların beyanına itibar etmek zorundadır. Nasıl ki dosyanın incelemeye alınmasına karar veren hakimin aslında çalışmadan geldiğini ve bizden mazeret (İzin) talep ettiğini biliyorsak, hakimler de avukatların mazeretine itibar etmeliler.