Mesajı Okuyun
Old 05-11-2006, 12:53   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Haydi iyi erkekler, kadına yönelik şiddete karşı çıkın

Haydi iyi erkekler kadına yönelik şiddete karşı çıkın

Michael Kaufman, Hürriyet’in Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nın geçen kasım ayında İstanbul’da düzenlediği uluslararası konferansın en popüler konuşmacılarındandı. Çünkü bugün kadına yönelik şiddete son vermek için dünya üzerinde 52 ülkede faaliyet gösteren Beyaz Kurdele Kampanyası’nı 1991 yılında Kanada’da kuran üç erkekten biriydi.

En ilgi gören atölye çalışması onunki oldu. Erkeklerin kadınlara ve çocuklara neden şiddetle yaklaştığını, erkekleri de irdeleyerek ve bir çeşit kurban gibi görerek anlatıyor, bu soruna karşı mücadelede de asıl onları kazanmak gerektiğini savunuyordu.

Kaufman, yıllardır hükümetler, Birleşmiş Milletler organizasyonları, şirketler ve sivil toplum kuruluşları adına, ABD’den İtalya’ya, Fransa’dan Hindistan’a, Çin’e 30’dan fazla ülkede kalabalık gruplara konuşmalar yapıyor, toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda danışmanlık hizmeti ve eğitim veriyor. Cinsiyet eşitsizliği, demokrasi ve kalkınma araştırmalarını topladığı altı kitabı var. Ayrıca "The Possibility of Dreaming on a Night Without Stars" adlı ödüllü bir romanı. Makaleleri pek çok dile çevrilmiş.

Kaufman’ın kurucusu olduğu Beyaz Kurdele Kampanyası, bir çeşit "kadına yönelik şiddete karşı erkekler topluluğu." Uluslararası çapta daha çok erkeklerden oluşan en büyük girişim. Kampanyanın odaklandığı konu, erkeklerle ve erkek çocuklarla önleyici çalışmalar, eğitim faaliyetleri yapmak. Pek çoğu okullarda kullanılmak üzere materyaller geliştiren, büyük ölçekli kamu eğitim ve bilinç yükseltme çalışmaları yürüten Beyaz Kurdele, erkekleri birer baba olarak çocuklarını manen besleyici bir rol oynamaları konusunda da eğitiyor. Kampanyanın bir özelliği de merkezden yönetilmemesi. Toplumsal, dinsel, siyasi ve ekonomik yelpazenin her noktasındaki erkek ve kadınlar kampanyaya dahil olabiliyor.

BEYAZ KURDELE KAMPANYASI TÜRKİYE’DE DE BAŞLAYACAK

Hürriyet’in Aile İçi Şiddete Son Kampanyası’nın bu yıl 17-18 Kasım tarihlerinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde ikincisini düzenleyeceği Aile İçi Şiddete Son Konferansı’na da geliyor Kaufman. Konferansın bu yılki ana konularından biri kadına yönelik şiddetle mücadeleye erkeklerin katılımı. "İyi erkekler"in çok uzun bir süredir bu sorun karşısında sessiz kaldığını söyleyen Kaufman, konferansta bu kez, "iyi erkekler"i ve onları mücadeleye katma stratejilerini anlatacak. Hürriyet Aile İçi Şiddete Son Kampanyası da konferansın sonunda Türkiye’deki "iyi erkekleri", Beyaz Kurdele Türkiye Kampanyası’nı kurmaya ve kadına yönelik şiddete karşı aktif olarak çalışmaya çağırmayı hedefliyor. Michael Kaufman, konferansa gelmeden önce bu konudaki sorularımızı cevaplandırdı.

ERKEKLER NEDEN ŞİDDET UYGULAR

Şiddetin sebepleri aslında çok karmaşık. Erkeklerin biyolojik sebeplerden oluşan şiddetinden değil, sosyal sebeplerden oluşan şiddetinden bahsediyorum. Neden mi böyle düşünüyorum? Çok basit. Bazı ülkelerde, erkeklerin çoğu eşlerine vurmuyor ya da cinsel baskıda bulunmuyor. Bazı kültürlerde de bu oldukça nadir görülüyor. Eğer şiddetin sebebi biyolojik olsaydı o zaman tüm erkekler bunu yapardı. O zaman neden şiddet var? Pek çok sebepten: Çünkü kültürlerimiz erkeğe kadından daha çok güç sağlıyor. Bazı erkekler de şiddeti, bu gücü korumak için kullanıyor. Çünkü bazı erkekler kadınları kontrol etmeleri gerektiğini düşünüyor. Şiddeti de bunun için kullanıyor. Çünkü şiddete izin veriyoruz. İyi bir hukuk sistemimiz yok ya da onu kuvvetlendirmiyoruz. Birçoğumuz bunu özel ya da aile meselesi olarak algılıyor. Aynı zamanda şiddet, erkeklerin kendine güvensizliğinden de kaynaklanıyor. "Gerçek erkek" olmadıklarını düşünerek üzülüyorlar ve şiddet uygulayarak kadınları kontrol ediyor, kendilerine ve çevrelerine gerçek bir erkek olduklarını kanıtlıyorlar. Ayrıca erkeklerin duyguları üzerinde büyük bir baskı var. Bundan arınamıyor, içlerine atıp patlamaya hazır bekliyorlar.

Michael Kaufman, evli, bir oğlu, bir de kızı var. Eşiyle yemek yapmak ya da çocuklarla ilgilenmek gibi sorumlulukları paylaşıyor. Kaufman, "Dürüst olmak gerekirse, bu başıma gelen en iyi şey!" diyor: "Çocuklarımla ilişkim birçok babanınkinden çok daha iyi. Çünkü örnekleri benim. Oğlum kendini birçok erkekten daha objektif değerlendirebiliyor. Kızımın ileride birlikte olacağı erkeklerden tam bir saygı bekleyeceğinden eminim. Çocuklarım kadın ve erkeklerin sevgi, saygı dolu bir hayat yaşayabileceklerinin bilincinde büyüyor."

ONLARA KADIN DÜŞMANI DİYEBİLİR MİYİZ

Genelde "Hayır" derdim. Yine de erkekler, erkek egemen toplumlarda yaşadıkları baskıdan zarar görüyor. Erkekten duygularını saklaması, her zaman dayanıklı olması bekleniyor. Ayrıca erkekler şiddeti tecrübeyle öğreniyor; genellikle diğer erkeklerden ya da kimi zaman kadınlardan.

TÜRKİYE NE DURUMDA

Ülkeler şiddete son verme konusunda farklı aşamalarda yer alıyor. Bazılarında fazlasıyla gelişmişken, bazılarında da henüz başlangıç aşamasında. Bazılarında iyi kanunlar var ve uygulanıyor, bazılarında yine iyi kanunlar var ama uygulamakta zorluk çekiyorlar. Bazılarında da bu konu üzerindeki kanunlar yok denecek kadar az. Türkiye’nin kadınlara karşı şiddette çok ciddi problemleri olduğunu biliyorum ve hem erkeklerin, hem de kadınların şiddeti sona erdirmek için çok çalıştıklarını görüyorum.

NEDEN ERKEKLERLE ÇALIŞIYORUZ

Çok basit: Şiddetin çoğunluğu erkekler tarafından yapılıyor. Ama çoğu şiddet uyguladığını kabullenmiyor. Problem, onların şiddet konusunda sessiz kalması. Bu sessizlik yüzünden de şiddet devam ediyor. Bunun erkeklerin sorunu olduğu kadar kadınların da sorunu olduğunu düşünüyoruz. Önemli olan iyi adamların her yerde şiddete karşı konuşuyor olması. Kapsamlı stratejilerimiz olduğunda, kadına karşı şiddeti azaltabiliriz. Eğitim kampanyalarıyla birleşmeli, daha iyi kanunlarla kadınları korumalı, kadınların bu kötü ilişkilerden kaçabilmeleri için yardım etmeliyiz. Kanada’da bunları yıllardır yapıyoruz. Her ne kadar hálá problemlerimiz olsa da, kadına karşı şiddette düşüş var.

"İYİ ADAMLAR"A NASIL ULAŞILIR

Erkekler için geliştirdiğimiz stratejiler şunlar: Şiddete karşı çıkmaları için cesaretlendiriyoruz. Eşlerine şiddet uygulayan, cinsel yaşamlarıyla ilgili espriler yapmayı seven arkadaşlarıyla konuşmalarını sağlıyoruz. Babaların eşlerine ve diğer kadınlara saygılı davranmalarını sağlayarak, oğullarına ve kızlarına örnek olmaları için teşvik ediyoruz. Tüm siyasi partilerdeki, dinlerdeki ve sosyal sınıflardaki erkekleri şiddete son vermeleri için birlik olmaya çağırıyoruz.

Emel ARMUTÇU

http://www.hurriyet.com.tr/pazar/5376288.asp?gid=59