Mesajı Okuyun
Old 03-10-2006, 16:02   #56
Av. Murat ÇETİNKAYA

Bu duyarlı hareketten dolayı ve mesleki zamanından vakit ayırıp bu uğraşa gönül veren değerli meslektaşlarımı tek tek kutluyorum. Gerçekten dilimiz varlığını ya da varoluşunun sürekliliğini kendini vareden kurallarla gerçekleştirir. Bu kuralları geçerli kılansa -hukukçular olarak hepimiin çok iyi bildiği gibi- uygulanabilirlik kaabiliyetleridir. Örneğin benim çok merak ettiğim bir konudur. Kaç meslektaşımızın bürosunda yazım kılavuzu ve sözlük bulunmaktadır? Günümüzün en yoğun dil rahatsızlığı dil üşengeçliğidir. Bunun tek nedeni ise okumamaktır. Gerçekten okumayan bir insan zamanla konuşma ve yazma zaafına uğrar. Cümleleri arasında uzun düşünce boşukları oluşmaya ve garip sesler çıkarmaya başlar. Ben bunu bakıma götürülmeyen arabalardan çıkan seslere benzetiyorum. Bu durum tabiki dinleyici olanı ya da okuyucuyu fazlasıyla rahatsız eder. Bunu önlemenin tek yolu okumaktır. Zaten okumayan bir insanın hukukçu olabileceğine inancım yoktur. Diğer yandan kendine göre kurallar geliştirerek bu durumlarını maskeleyen arkadaşlarımızın varlığına tanık oldum. Gerçekten üzücü bir durum. Ülkemizde dile sahip çıkılması gereği tartışıldığında bu tartışmanın en önemli sac ayaklarından birini de hukukçular oluşturmalıdır. Radikal ve farklı olduğu görüntüsü yaratma hevesiyle'Kendi kuralımı koydum.' , 'Sanal alemde büyük harfleri sıkıcılığı nedeniyle kullanmıyırum.' tarzı söylemlerde bulunmak ve budüşünceyi yine aynı düşüncelerle yabancı sözüklerle süslemek sadece bir talihsizliktir. 2 aylık bir süreçte değerli meslektaşlarımın da yardımlarıyla her türlü katkıyı sağlamak adına burada olacağım. Daha sonra ise bu çalışma gurubunun sürekli takipçisi olacağım. Saygılarımla.