Mesajı Okuyun
Old 12-09-2006, 14:20   #43
mehmetseyrek

Sayın Hukukçu 42,
İmkan yerine olanak sözcüğünün kullanılmasını tehlikeli bulduğunuzu yazmışsınız.Ancak tehlikenin ne olduğunu; neden tehlikeli olduğunu yazmamışsınız.Ben düşündüm ve bir tehlike göremedim.
Halkımız kullandığı için demişsiniz.Halkımızın kullandığı her şey iyi ve güzel midir?Halkımızın kullanmış olması mıdır güzel olduğunun gerekçesi?
Önce şunu söyleyeyim.Halkımız ne zamandan beri imkan sözcüğünü kullanmaktadır.300 yıl; 500 yıl? Ya daha öncesi?Daha önce demek ki başka bir şey diyordu.O zaman o , daha önce dediği daha güzeldi de sonradan bu tehlikeli olan imkan sözcüğünü mü kullanmaya başladı? Bakın en basit bir mantıkla bile haklı olmadığınız ortaya çıkıyor.Sonra, kastettiğiniz 'halkın' imkan sözcüğünü kullandığı konusu da su götürür.Ben halktan insanların imkan sözcüğü yerine 'durum' sözcüğünü kullandıkları biliyorum.Örnek:"Bu yıl durumlar yok,düğünü yapamayacağız." "Durumum olsa seni okuturdum." gibi.
Üstelik yabancı sözcüklerin kullanılması yazım konusunda da, söyleyiş konusunda da sorunlar yaratıyor.Yazarken imkan sözcüğündeki ince 'k' ile a harfinin söylenişini doğru yazamıyoruz.Arapça bilmeyen biri bu sözcüğü söylerken Akacak kan damarda durmaz atasözündeki kan sözcüğünün okunuşuyla karıştırabiliyor.Burada o sözcüğü yanlış söyleyende mi yoksa sözcüğün Türkçe olmamasında mı suç var; düşünmek gerek.
Özetle, Türkçe kdnuşur ve yazarsan sorunlar daha azalır.Olanaklar ölçüsünde Türkçe yazmaya ve konuşmaya özen gösterelim.
Mehmet Seyrek