Mesajı Okuyun
Old 06-09-2006, 11:04   #32
mehmetseyrek

Sayın Ergin,
Adli Tatil(dinlence mi demeliyim) nedeniyle yanıtım biraz gecikti.Bağışlayın.
Evet alıntı yaptığınız yazı da benim.Muradım ben sizden daha fazla Türkçe kullanıyorum savında bulunmak değildi.Türkçenin giderek daha fazla kullanılması arzusu taşıdığımı belirtmekti.Yine de alıntı yaptığınız yazımı gözden geçirdiğimde gördüm ki hukuk terimleri dışında büyük oranda Türkçe sözler kullanmışım.
Zaten de sorun burada düğümleniyor.Hukuk terimlerinin yerine Türkçesini kullanmak güç olan.Yoksa diğer sözcükler için sorun büyük oranda çözümlenmeş durumda.Ne kadar direnseler boşuna.Irmaklar tersine akmaz.Dilimiz büyük bir arınma dönemi geçirdi.Bu durum hızını azaltıp çoğaltarak günümüzde de sürüyor.Daha da sürecek.Bu arada ayrıca ele alacağım bir yazının şu kadarına yanıt vermeden edemeyeceğim.Türk Dil Kurumunun gök konutsal avrat ve oturaklı götürgeç gibi sözler önerdiğini nereden uydurdunuz.Lütfen 'ciddi' olalım.Bir sav ileri sürerken önce bilgi sahibi olalım.Kulaktan dolma sözlerle eleştiri yapmak bir hukukçu için hoş değil.
Bu savı ileri süren katılımcı bunun TDK'nin hangi yayınında kullanıldığını kanıtlamalıdır.Bunlar TDK'yi kötülemek isteyen kimselerin uydurdukları sözlerdir.
Ayrıca bir düzeltme daha "Ahmet beyefendi" yerine "Ahmet Beyefendi" diye yazmak gerekir.
Yine Sayın Ergin'e dönelim.Sayın Ergin, bu Türkçe sözleri kullanmayalım demiyor.(Bana)Siz de kullanmışsınız diyor.Ben buradan Sayın Ergin'in "siz de kötü bir iş yapmışsınız.Doğrusunu yapın Türkçe kullanın" demek istediğini çıkarıyorum.Dilerim doğru anlamışımdır.
tüm katılımcılara selamlar, sevgiler.Esen kalın.
Av.MEHMET SEYREK