Mesajı Okuyun
Old 23-06-2008, 08:40   #1
sevda mert

Varsayılan tesbit davasında hukuki yarar

SELAMLAR...İLK DEFA KARŞILAŞTIĞIM BİR DAVA VAR.NE YAPACAĞIMI BİLEMEDİM.BANA YARDIMCI OLURMUSUNUZ..yıllar önce açılmış 4 kardeş arasındaki bir ortaklığın giderilmesi davası sona eriyor ve arsa ile arsa üzerindeki yapı (tamamı bizim müvekkil tarafından yaptırılmış.ancak ortaklığın giderilmesi davası devam ederken ilgilenen diğer avukat bu yapıların müvekkilmize ait olduğuna ilişkin bir tespit davası açmadığı için) satılıp payları oranında kardeşlere bölüştürülmesine karar veriliyor ve karar kesinleşiyor.Dosya satış aşamasına geldiğinde biz satışı durdurup aidiyetin tespiti davası açıyoruz ancak yerel mahkeme hukuki yarar bulunmadığından davamızı redddiyor temyiz ediyoruz ve son olarak da temyizden onanarak döndü.gerekçe aynı...şu şekilde bakın: davacı tarafın eda davası açabileceği hallderde icrai niteliği bulunmayan tesbit davası açmakta hukuki yararının bulunmadığı demiş...eğer tesbitten başka açabileceğimiz bir eda davası halen mevcutsa o dava ne olacak???ortaklığın giderilmesi olamıyacak herhalde değilmi???işte bunu çözemedim..böyle bir durumda ne yapılmalı sizce?tashih i kararamı gidelim yoksa başka bir dava açma imkanımız varsa onu mu yapalım...