Mesajı Okuyun
Old 25-05-2017, 10:37   #1
kadininadiyok

Varsayılan Boşanma aşamasında yaşanılan kaos.

Öncelikle merhabalar, ülkemiz içinde böylesi bir faaliyete girip kadınların yitip giden hakları adına en ufak bir mücadele içinde olmanız bile takdir edilmesi gereken bir davranış.

Lafı uzatmadan soruma gelecek olursam;

Kanunun, evlilik sürecinde ya da boşanma aşamasında kadına verdiği bir takım yasal haklar olduğunu her kadın kadar biliyoruz ama bunun uygulanmasında oldukça büyük sıkıntılar mevcut. En azından, kötü niyetli kişilerce kadınlara ait bu haklar tamamen ellerinden alınmak istenmekte, kadının hakları yok sayılmaktadır.

Lafı fazla uzatmadan başıma gelen olaylar neticesinde en azından bir çıkış yolu arama pahasına içinde bulunduğum durumu yazıp, yardım aramaktayım.

1977 yılından beri evli bir kadınım ve 4 sene öncesinde kocamla boşanma aşamasına geldik. Boşanma davası başladığından beri "kocam" tek bir delil, en ufak bir "delil kırıntısı" olmadan hakkımda en az 30 ya da 40 defa tedbir kararı çıkartarak evden uzaklaştırmamı sağladı. Bu kararların en ufağında bile zerre kadar kanıt ya delil, adına ne denilirse denilsin yoktur. bazen çocuklarımda evde otururken, bazen hastahanede hasta yatıyorken bu kararlar çıkartılıp, evimden uzaklaştırıldım. 4 senedir bu kararların bitmesine belirli bir zaman kala, aynı şekilde sistematik şekilde evimden uzaklaştırıldım. öyle bir hal aldı ki bu tedbir kararları, çocuklarıma, kardeşlerime ve onun oğluna kadar yansıdı.

şimdi diyebilirsiniz ki, biz senin bir şey yapmadığını nereden bilebiliriz? herkes masum. öyle düşünmekte de çok haklısınız ama hakkımda 30-40 kere tedbir uygulatan bir karşı tarafın bu şikayetlerine bir delil sunması gerekmez miydi? evinde 3 ayrı kamera, apartmanda kameralar, girişte kameralar, sokakta kameralar bulunmakta ve benim bunca kameraya yakalanmadan şiddet-darp-tehdit ettiğim öne sürülüp sürekli evden uzaklaştırıldım. bunun mahkemede kameralarca tespiti mümkün, incelensin dediğimde, söz konusu tarihte kamera yoktu ifadesi verilip, hep susturuldum.

psikolojim bozuldu, sağlığım bozuldu. bu uzaklaştırmalar sonucu davalar da açıldı adıma. bir çoğundan beraat etmeme rağmen, sadece birinden hakim tarafından tercihen ve takdiren ceza aldım. tercihen ve takdiren...

ve bu cezaları aldığım zaman, bu uzaklaştırmalar olduğu zaman eşim kalkıp boşanma mahkemesinde benim "şiddet uyguladığıma dair bir iddiasının bulunmadığını" beyan etti ve kayıtlara geçti. inanabiliyor musunuz?

dava hakimesinin kararıyla boşanmaya hükmetti ve 1 küsur senedir yargıtay aşamasında. geçen hafta gelen bir celple boşanmakta olduğum eşim evdeki aile şerhinin kaldırılması için mahkemeye başvurmuş. boşanma sırasında elindeki tüm mal varlığını çıkartmıştı ve evde aile şerhi olduğu için bunu satamıyordu. en son hamlesini yaparak mahkemeye başvurup bunun da kaldırılmasını istedi. artık bu durum can sıkmaktan, hak yenilmesinden ayrı bir duruma dönüşmeye başladı. çocuğumun ve benim de bir şekilde hakkım olan onca şey zaten heba oldu gitti ama artık en azından bunu korumak istiyorum.

lütfen bana bir şekilde yardımcı olun, nasıl? bir avukat tutup, işleri ona takip ettirecek maddi imkanım yok. alacağımın bir kısmından feragat edip avukatla anlaşmam mümkün mü? bu tür çalışan avukatlar var mı? haklarımın daha fazla yenilmemesi için ne yapabilirim?

yazdıklarım, yaşadıklarımın ancak minik bır kısmıdır. hiçbir duygu sömürüsüne girmeden, bir kadının bu noktada, ne şekilde hakkını yedirmemesi yolunu siz hukukçulardan öğrenmek istiyorum.
İnanın hukuktan başka tutunacak hiçbir dalım kalmadı. teşekkür ederim.