Mesajı Okuyun
Old 22-05-2006, 09:40   #1
NİLGÜN SEYMEN

Çözüm İstanbul'da yeni kentleşme..

Cosmopolis programı CNN.TÜRK'de yayınlandığında çok büyük bir zevkle ve hiç ayrılmadan izledim yayını..
KONU=İSTANBUL ve emlak mevzuatıydı.. PROGRAM..öylesine akıcı ve de güzel hazırlanmıştı ki İstanbul'da yaşayasım geldi..

Dünyanın boğazları coğrafi konumu ve de doğal kültürel sentezleriyle tek..benzersiz harikası olan metropol İstanbul'da ,kiralık ev portföyü ele alınarak başlandı programa..
REALTY WORLD bşk.ı YAŞAR BÜYÜKÇETİN emlakçılık anlayışına son derece AVRUPAİ bir yaklaşım boyutu getirmiş..,ve kişinin bütçesi ile zevkleri paralelinde yapı seçimi konusunda çok realist projeler geliştirmiş..
İpoteğe dayalı finansman modeli ile ev sahibi yapma projeleri riskleri ve getirileri ele alındı..
EMİRGAN ETİLER..gibi mevkilerde ev kiralarının mevcut rakamları da korkutucuydu..1800 ytl 1 aylık kira +2 aylık kira bedeli +depozit..en vasat dairenin koşulları..
KENTSAL DÖNÜŞÜM PROJELERİ..Fulya palas gibi dev yeni kentler ile hayata geçirilerek daha plan üzerinden sahiplerine verilmekte..
Bu konuda tercih sebepleri öncelikle
1/-Depreme dayanıklılık,zemin etüdleri,temel dayanıklılığı.vs.koşullar aranmakta
2/-Spor ve aktivite tesisleri ve yeşil alanların mevcut olması
3/-Semtin nezih olması
4/-Binanın ve satın alınan emlakın iç donanımının yaşanılabilir olması..ısınma,iletişim,dış cephe,kullanılım alanlarının iyi düşünülmüş olması

Ben bütün bu program boyunca İstanbul için güzel şeyler olmakta olduğunu düşündüm..

Bir yanda gecekondu ve delme çatma yapıların alt yapısız işgali altındaki yoksul silüeti ile..yeni yapılandırma projeleri
ile yaşama merhaba diyen KENT siteler...
Her ne kadar çelişkili bir fotograf sergiliyorsa da İSTANBUL için sevindirici buldum bu gelişmeleri..
NOT;Ayrıca.., kira ve satış bedellerindeki o rakamlar nasıl karşılanabilir buna da bir hayli takılmış durumdayım..

güzelliklerle kalın..
NİLGÜN
22.05.2006-10.33