Mesajı Okuyun
Old 29-10-2008, 23:31   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av.sgenc
Yargıtay’ın emsal kararının ardından, parasını alamadığı için müvekkillerine haber vermeden davaları takip etmeyen avukatlar, ‘görevi savsama’ suçunu işledikleri gerekçesiyle mahkum olacaklar

Şüphesiz yeni bir içtihat değil. Uygulama en azından ben mesleğe başladım başlayalı böyle

Bir numaralı sorun şu ki, ücretini tahsil edemeyen ama o aşamaya dek de az ya da çok bir emek sarfeden avukat, karşılığı sağlanmayan , ahde vefa edilmeyen vekil-müvekkil ilişkisinin üzerine, hukuk insanı olmasından hareketle , sorumluluğundan azade olabilmek için bile hukuksal işlemler yapmak zorunda bırakılır!

İki numaralı sorunsa, Devlet de yine ben bildim bileli vergisinin ödenmediğinden yakınır. Yıllara dağılan türlü yöntemlerle serbest meslek erbaplarının vergilerini tümüyle ödemelerini sağlamaya yönelik tedbirler alır. Yıllar geçer, alınan hiç bir tedbir yeterli görülmez! Her yeni yıl yeni tedbirler yeniden alınır.

Oysa yukarıdaki her iki sorunu aynı anda ve tek bir hamle ile çözmek mümkündür. Serbest meslek makbuzunu alma ve dosyaya sunma ödevini müvekkile yükler, avukatın sorumluluk başlangıcını ise, makbuzun müvekkilce merciine ibrazı anına bağlarsınız.

Hem devlet hem de avukatlar mutlu olur.

Saygılarımla...