Mesajı Okuyun
Old 09-10-2003, 08:59   #2
muratozsa

Kesinlikle sizin de bahsettiğiniz gibi enine boyuna tartışılması gereken bir konu bu. Ve maalesef ciddi sağlık problemleri ortaya çıktığında insanlar oldukça zor durumda kalıyor.
İşin bir de başka bir boyutu var. En azından belki bu konuda meslektaşlarıma bir faydam dokunabilir, zira sizin bahsettiğiniz konuda baroya baskı yapmak dışında elimden gelen pek de birşey yok.
Şöyle ki: Eğer erkek bir avukatsanız ve eşiniz örneğin SSK'ya bağlı olarak çalışıyorsa, eşinizden dolayı sağlık karnesi ve sağlık yardımı alabiliyorsunuz. Ancak pek de kolay olmuyor bu. Çünkü SSK'ya gittiğinizde memurlar hiç düşünmeden "size sağlık karnesi veremeyiz" deyip kestirip atıyorlar. Maalesef birazcık boğuşmanız ve sesinizi yükseltmeniz gerekebiliyor. Çünkü bu konuda daha önceden verilmiş Yargıtay kararları ve bu kararlar doğrultusunda çıkartılmış yönetmelikler var. Neyse ki benim olayımda ilgili müdür yardımcısı gerçekten konuyu inceledi ve yönetmelikte yeraldığını görünce kabul etti. Ama duyduğum kadarıyla genelde "veremeyiz" deyip reddettikleri çok oluyormuş.
Elbette eşiniz çalışmıyorsa anlattıklarım sizin bir işinize yaramayacaktır, ama en azından benim durumumda olanlara bir faydası olabilir diye anlattım.
İyi çalışmalar...