Mesajı Okuyun
Old 23-11-2011, 13:44   #4
Av. Çıldır

Alıntı:
Yazan hukukav
Sayın Meslektaşım;
Bildiğiniz gibi söz uçar yazı kalır yani sözlü iddianızı ancak tanıkla ispatlarsınız ancak yeterli olmaz kanaatindeyim. diğer yandan bir kurtuluş yolu da şu ki, normal şartlar altında işverenin, işçiye önce ihtarname göndererek "savunmasını yazılı olarak bildirmesini ve işbaşı yapmasını aksi halde sözleşmesinin fesholunacağını" bildirmesi gerekirdi. Eğer işveren direk feshe dair ihtarname gönderdiyse, fesih geçersiz olacaktır. Umarım bu yükümlülüğe uymamışdır, aksi halde zor. Çünkü yıllık iznin kullanılmadığı iddiası ancak fesihten sonra açılacak alacak davasında önem taşır. Yıllık izin, yerine başka bir olguyla değiştirilemeziişveren kabul etmediği takdirde yıllık iznin kullanılmadığı,yerine okula gidildiği iddiası işçinin ancak alacak davasında öne sürebileceği bir haktır.
İyi çalışmalar dilerim.

Sayın Meslektaşım;

Öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. Belirttiğiniz hususlarla ilgili ben de bir araştırm yapmıştım ama "savunma istenmemesine" ilişkin görüşünüz oldukça işime yaradı.

İşveren tarafından çekilen ihtarname şu şekilde;

" ... işe gelmediğiniz tespit edilip tutanak altına alınmıştır. Bu davranışınız işyerindeki diğer personeli de olumsuz olarak etkilemektedir. İş akdiniz bu sebeplerle feshedilmiştir.

İhbar öneli olarak 4 haftalık sürede günde 2 saat iş arama hakkını toplu olarak ya da parçalar halinde kullanabilirsiniz..."

Yani işveren işçiden savunma istememiş bu durum karşısından iş akdini doğrudan feshetmiştir.

Bu durumda iş akdinin feshi geçersiz olduğundan bu haksız fesih karşısından işe iade davası açılabilir diye düşünüyorum.

Saygılarımla;