Mesajı Okuyun
Old 22-11-2006, 16:31   #65
alpercelep

arkadaşlar gerçekten tartışılması gereken konu avukatlık sınavı değil Türkiye'deki bütün hukuk fakültelerinin vermiş olduğu hukuk eğitimi. Ne yazıkki ülkemizde hukukçu ezber yöntemiyle yetiştiriliyor.Herkesin çevresinde sınavlarda çok başarılı olupta pratikte bu başarısını gösteremeyen kişiler vardır.Bu gün hakimlik savcılık sınavı yapılıyorda ne oluyor çokmu kaliteli hakimler var hukuku çok iyi bilip somut olaya uygulayabiliyorlar.Asıl olan sınav değil okulda verilen eğitim.Şimdide hazırlık çıkardılar ne hazırlığı ingilizce öyle 1 yılda üstün körü verilen eğitimle olcak işmi.adam 5. yılın sonunda zaten unutacak.Bu hazırlık insanları kandırmaktan öte geçmez ve amacına kesinlikle ulaşamaz.Ben sınava çok karşı olan birisi değilim ister olsun ister olmasın.Çünkü başka boyuttan düzünürsek hukuk fakültesinde okuyana hukuk eğitimi verilir avukatlık eğitimi değil.Açıkçası vakıf ve doğudaki üiversiteleri eleştiren önce kendi okuduğu okula baksın.Elbette hiç bir şey öğrenmeden geçtiği dersler vardır.Nasıl olsa verilen eğitim tamamen ezber.okul döneminde kaçımız araştırm yaptı bi konu hakkında kaçımız makale yazdı yada kaçımız okula devam edip dersleri takip etti.Derse girmeden bi kişi okulu biterebiliyorsa zaten o eğitim düzeninde bir problem vardır.Öss sınavıyla bizler üniversiteye gidiyoruz sen benden matemetikte 2 net daha fazla yaptın diye benden daha zeki mi olacaksın.yada benden daha iyimi avukat olacaksın.Avukatlık sınavı yapsalarda o da saçma sapan olacak.Aslında bunlar buraya yazılıpta anlatılcak şeyler değil ama napalım bende bi yorum yapayım dedim