Mesajı Okuyun
Old 14-01-2010, 10:47   #11
Derya DEMİR

Alıntı:
Yazan Adli Tip
20 gün boyunca ücreti ödenmeyen işçi çalışmamak zorunda olmadığına göre,
Çalışmazsa da parasını alması gerekiyorsa!
Ücretin ödenmediği 20. günden sonra çalışmama hakkını kullanmayıp çalışan işçiye de %100 zamlı ücret ödenmesi gerekir. Faiz de bu %100 zamlı ücret üzerinden işletildiğinde, en yüksek mevduat faizinden de daha fazla yararlanılmış olur.

Önerdiğiniz yorum şekliyle hareket ettim. Nasıl olmuş?

Sayın Tip, önerdiğim yorum şeklinde "benim iradem", bir hakkın kullanılmasının elverişsiz hale getirilmesinin doğru olmadığı yönündedir.

Yapılacak yorumun da buradan hareketle bütünlüklü bir şekilde, tüm sonuçlarıyla değerlendirilmesi gerekir.

Hukuk bir bilim olarak ortaya çıktığından beri, hukuk kurallarının nasıl oluşturulacağı belirlenmiş ve uygulamada nasıl yorumlanacağı şeklinde bir çok yöntem ortaya atılmıştır.

Bu bir çok yöntemden en çok sakıncası bulunan sadece yasa koyucunun iradesi yönünde yapılan değerlendirmelerdir. Yasa maddesinin hangi amaçla konulduğunu, neyi çözmek amacıyla düzenlendiğine bakılarak yorum yapılabileceğini savunuyorum.

Varolan haklarını istemeyen ve kullanmayan kişiler çalışma hayatında daha çok sevilir, evet, ama kanunla bu yola teşvik etmek ile benim önerimden yola çıkarak "işçi lehine yorumu" tersinden okuyarak, "o tarz bir yorum bizi buraya kadar getirir" sonucuna varmak ne kadar doğrudur?

Amaç, işçinin haksız kazanç elde etmesinin önünü açarak boş bir işçi savunuculuğu yapmak değildir.

Altını bir kez daha çizerek soruyorum.

Hukuk bir hakkı korumak ve kullanımını kolaylaştırmak için mi vardır yoksa hakkın kullanımını engelleyip, zorlaştırmak için mi?

"Yasa koyucu tasarıda varolan bir cümleyi yasa metnine taşımamış, öyleyse yasa koyucunun iradesi bu yöndedir" diye kestirip atmanın çok ciddi sakıncaları vardır. Buna dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum.

Bir hukuk kuralını yorumlayacak olan hakim, öncelikle uygulayıcısı olduğu hukukun tüm ilkelerini gözden geçirmeli,yasanın amacı ve maddenin neye hizmet ettiğini tek tek inceleyerek sonuçlarıyla tartışmalı, uyuşmazlığa öyle çözüm bulmalıdır.