Mesajı Okuyun
Old 26-09-2010, 16:05   #44
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Mehmet Saim Dikici
Suat Bey,

Gerçekten bazen yazdıklarınıza anlam veremiyorum. Laf osun diye cevap yazılmamalıdır. Yazdığınız şeyin hukuki bir temele oturması ve yazılan konuya uygun olması gerekir.

Ben nerede

yazdım?

Kira kontratındaki özellikle yükümlülüğün yeni malike intikal etmesinin, yeni malikin tahliye konusundaki seçimlik haklarıyla ilgisi nedir? Siz sözleşmeyi sadece hak penceresinden mi görüyorsunuz? Sözleşme borç da içerir ve bu borç da intikal eder. Önceki mesajımda da yazdım, kiracının tazminat talebi "sözleşmeye" dayalı bir taleptir. Haksız fiil sorumluluğuna dayalı değildir ki yeni malikin kusurlu eylemi aransın?

Benim yazdığım mesajı gerçekten okudunuz mu?

Kolay gelsin...

Saim Bey,

Laf olsun diye cevap veren sanırım sizsiniz. Yazdığınız şeyi hukuki temele oturtttuğunuzdan eminseniz, önceki mesajımda sorduğum soruya neden cevap vermediniz? Tekrar sorayım, belki 2 kere sorunca cevaplarsınız.

Yeni malikin seçimlik hakkını kullanmasını engelleyen bir yasal gerekçe biliyor musunuz?

Siz, eski malikin kira kontratını etik olmayan bir şekilde bozmasından dolayı açılacak tazminat davasında yeni malikin de sorumlu tutulacağını, ona karşı dava açılacağını iddia etmiyor musunuz?

Alıntı:
Sizin düşüncenize göre yeni malik bu hakkı kullanmamalıdır

Ben ise, önceki mesajımda bu şekilde yazmışım. Bir hukuki kavram daha kullanayayım. Anlarsanız, ne demek istediğimi de anlarsınız. Mefhum-u muhalif. Yeni malik yasal seçimlik hakkını kullandığı için -size göre- tazminat davasına maruz kalabileceğine yani bir anlamda cezalandırılabileceğine göre, bunun mefhum-u muhalifinden "bu hakkı kullanmaması" gerektiği anlaşılacaktır.

Alıntı:
Haksız fiil sorumluluğuna dayalı değildir ki yeni malikin kusurlu eylemi aransın?

Anladım. Hata bende..."Kusur izafe edilmesi" kavramını da kullanmamalıydım. Aksi takdirde, bu kavramın sadece ceza hukukunda kullanıldığını sananlar olabilirdi. O halde daha basit sorayım. Açılacak davada yeni malikin sorumlu olabilmesi için ne yazacaksınız. Sadece şunu mu "Kardeşim sözleşmeyi devraldın. Sorumlusun".