Mesajı Okuyun
Old 27-09-2012, 09:58   #4
avtonyukuk

Bu konuda halkımız ne yazık ki medya tarafından çok yanlış yönlendiriliyor.Haberlere baktığımızda haberin başlığı; DOSYA MASRAFLARI İADE EDİLİYOR.Ancak söz konusu habere dayanak olan yargı kararına baktığımızda sözleşmede dosya masrafı adı altında bir hüküm bulunmamasına rağmen böyle bir kesintinin hukuka aykırı olduğu belirtiliyor.
Bu konuda görüşmüş olduğum müvekkillerimin getirmiş olduğu kredi sözleşmelerini inceledim.Halkbank,Garanti Bankası, Denizbank 'a ait olan kredi sözleşmelerinde dosya masrafı adı altında bir kalem mevcut.Karşılığında da bu kesintilerin miktarları da yazmakta.Tüketicinin korunması hakkındaki kanuna göre malumunuz bunlar standart sözleşmeler.Md.6 ya göre banka bu maddelerin müzakere edildiğini ispatlamak zorunda.Sözleşmelerin altında ise müvekkillerime el yazısı ile OKUDUM ANLADIM VE MADDELERİ MÜZAKERE ETTİM yazdırılmış.Yani banka kendisince işini sağlama almış.
Sözleşmede miktar olarak yer alan dosya masrafları konusunda henüze net bir yargı kararı yok, en azından araştırmalarıma rağmen ben de bulamadım.Ancak yeniden yapılandırma ücretlerinin iade edildiği biliyorum.En kısa zamanda kararı burada paylaşcam..