Mesajı Okuyun
Old 08-01-2007, 21:28   #11
calikusu_kamuran

yaşama hakkı=yaşama dermanı (potansiyellik)
yaşama hakkı=yaşama eyleminin kendisi(knetiklik)

HAK KAVRAMINI bu iki seçenek düşünceden hangisine tahvil ediyor beynimiz? Aranan budur? Tabi TASVİR kavramı için sadece bir örnekti, bu HAK konusundaki yazılar.Bu tartışmanın asıl başlangıcı DİL İLE İLGİLİ BİR KONUDAN KAYNAKLANMIŞTI..... HUKUK DİLİMİZ..konu buydu sanırım.

Hak kavramındaki meselemiz ise hak kavramına Türkçe bir karşılık bulunması düşüncesiyle doğmuştu. Bu anlamda ilgili yerdeki yazışmalarda meslektaşımız HAK kavramını YARAR kavramına tahvil etmiş ben ise HAK kavramını İMKAN-OLANAK kavramına tahvil etmiştim. Fakat benim için buradaki asıl mesele BİR KURAL TASVİR İMKANIMIZIN var olup olmadığı şeklinde süreç yaşamıştır.
Bu anlamda şu cümleleri beyan etmek istiyorum.Hak kavramının YAPICI-YAPILAN sürecindeki yerini tesbit etmek adına:
Tüm olanaklarımız kullacağız.1
Tüm haklarımızı kullanacağız.2
Tüm yararlarımızı kullacağız.3

Bunlara göre hak kavramının hangi kavrama tahvil edilmesi gerekir beyinde. Kanaatimce Tüm hukuki imkanlarımızı yani olanaklarımızı kullacağız demek daha yerindedir, yani ortadaki somut olayımızı bu kavrama tahvil etmek işte gerçekliği en uygun düşünceye tahvil etmektir.