Mesajı Okuyun
Old 07-11-2009, 23:34   #11
naile

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan

Avukat mı bunu söylemiş ?

Bu suçlarda haksız tahrik indirimi uygulanabiliyorsa, TCK. 82/k düzenlemesi niçin var ?
Avukat mesleğini icra ederken kullandığı sözlerde samimi ve inanarak söylemiştir. Kürsüde bulunan mahkeme heyeti de aynı düşüncelere sahiptir. Sav, savunma ve yargı bu olayda aynı kanaatte buluşmuşlar ve sonuçta mahkemeden verilen kararda sanığa verilen cezada ağır haksız tahrik nedeniyle indirim yapıllmıştır.

Burada avukat savunma yaparken meslek kurallarını ihlal etmişmidir? Mevcut anlayış sistemi içerisinde gereken savunmayı yapmıştır ve sonuç almıştır diye bakılır. Bu anlayış erkek egemen sistemin ta kendisidir. Geçenlerde duruşma için gittiğim Urfa'da; baroya vedalaşmak için gelen ağır ceza mahkemesi başkanı sohbet sırasında orada tamamı erkek olan avukatlara yönelik olarak tamda sözü edilen savunmada yer alan düşünceleri kendi uygulamalarına örnek olarak veriyordu. " beyler eve gittiğimde karımı bir başka erkekle yatakta görsem ben bu olay karşısında ağır haksız tahrik altında kalmış olurum. Ve bu tahrik altında öldürme ya da yaralama gibi bir olayı gerçekleştirmiş olurum, bu durumda bu tür olaylarda sanığa verilecek cezada tahrik nedeniyle indirim yapılması uygundur, olmalıdır" dedi. Elbette orada aramızda kıran kırana bir tartışma yaşandı. Bu tür olayların namus cinayeti olarak kabul edilmesi gerekir ve indirimden yararlandırılması TCK ya namus cinayetleriyle ilgili olarak kadın lehine yapılan değişikliklerin ruhuna aykırıdır dedim. İkna olmadı elbette. Orada bulunan avukatların tamamı böyle bir olay yaşanmış olduğu için kendisine üzüntülerini ilettiler. Ben üzgün değildim. Yerinde olması gereken bir tepkiyle karşılaşmıştı.

Urfa ağır ceza mahkemesi zaten bu yöndeki kararlarıyla olumsuz bir örnek olarak mücadele tarihimizdeki yerini almış durumda. Ama diğer yörelerdeki hakimlerde de aynı kanaatin yaygın olduğunu biliyoruz.

Burada avukatın kadın olması bu düşüncede olmaması için tek başına yeterli değil. Kadın bakış açısına sahip olunmadığı sürece bu düşüncede olması doğal geliyor bana. Tepkileri görünce anlamakta zorlanacaktır muhtemelen. Yerinde bir erkek avukat olsaydı benzer sözlerle savunma yapacaktı ve kabul görecekti.

Kadın bakış açısıyla baktığımızda savunma sınırları çok aşılmış oluyor. Egemen anlayış sisteminden baktığımızda ise...

Mahkeme heyeti savunmada yer alan gerekçeler doğrultusunda olayın ağır haksız tahrik altında işlendiğine kanaat getirmiştir. Bu konuda dikkatten kaçmamalı.

Naile Uzun

.
.