Mesajı Okuyun
Old 19-02-2006, 05:59   #13
mehmetdemirlek301

Alıntı:
-Anayasa da dahil olmak üzere bu kaynakların neler olduğu konusunda bilginizi bizimle paylaşırmısınız?

Anayasa'nın başlangıç kısmında 1. maddedeki " Türklüğün tarihî ve manevî değerlerinin,", devletin temel amaç ve görevleri başlıklı 5. maddesindeki "insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya ", temel hak ve hürriyetlerin niteliği başlıklı 12. maddesindeki "Temel hak ve hürriyetler, kişinin topluma, ailesine ve diğer kişilere karşı ödev ve sorumluluklarını da ihtiva eder.", DİKKAT-1982 yılındaki halinden beri geçirilen tüm değişikliklere rağmen bu hükümler korunmuştur!

657 S.K.'nun 2. bölümünde ödevler ve sorumluluklar başlıklı 6. maddesinde "Türk Milletinin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimseyip, koruyup bunları geliştirmek için çalışacağıma", disiplin cezalarıyla ilgili 125. maddesindeki "g) Belirlenen kılık ve kıyafet hükümlerine aykırı davranmak," 126. maddesindeki "l) Kurumların huzur, sükun ve çalışma düzenini bozmak." , Ek 19. maddede "Devlet memurları, kanun, tüzük ve yönetmeliklerin öngördüğü kılık ve kıyafet kurallarına uymak mecburiyetindedirler" ibareleri konuyu kapsamına almaktadır. Bunlar genel hükümler olup örnekseme yoluyla verdim.Daha birçok kanunda bunlar geçmekte olup, özele ilişkin yine örnek olarak 1-2 yönetmelik veya tüzük hükmü vereceğim.

16.7.1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kararlaştırılmış ve 25.10.1982 tarih ve 17849 sayılı resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulmuş, KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİĞİN 5. maddesine DİKKAT "Madde 5 - 2 nci maddede sözü edilen personelin kılık ve kıyafette uyacakları hususlar:
a) (Degisik 3 Ocak 2002 tarih ve 24629 tarihli R.G.) Kadınlar;
Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır.
Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile strech, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez." denilmiştir.Eminim sadece bu yönetmelik hükmü iddiamızı haklı çıkarmıştır.Daha birçok tüzük ve yönetmelik hükmünde çıplaklık sınırına varacak derecede giyinmeyi yasaklayan hüküm mevcuttur ve ve mevcut olmaya devam etmelidir.

Alıntı:
Dernek Kanun ve Hükümet Kararnamesine uymayan çıplak kadın giysilerinin düzeltilmesi amacıyla kurulmuştur
Alıntı:
Siz bunu nasıl karşılıyorsunuz

İlgili kuruluşların bunu re'sen gözetmeleri gerekmektedir.Fakat maalesef birçok devrim kanunu gibi bu tür mevzuat hükümleri resmi kurumlarca gözardı edilmektedir.İlgili dernek de kamu kuruluşlarını bu konuda harekete geçirebilme mücadelesi vermek amacıyla kurulmuş.Belki bu mevzuat hükümlerine aykırılığın yaptırımlarının caydırıcı olmaması sık sık ihlal edilmelerine yol açıyordur.Bu hususta daha şiddetli yaptırımlar uygulanabilmesi için kamuoyu baskısını kullanma amacında bir dernek de olabilir, gayet doğal.

Alıntı:
Topluca hangi ihlallere karıştığımızı açıklamanızı rica ediyorum

TBB Avukatlık Meslek Kuralları'nın Yargı organları ve adli mercilerle ilişkiler başlıklı 3. Bölümünde "Avukatlar ve avukat stajyerleri, mesleğe yakışır bir kılık ve kıyafetle başları açık olarak mahkemelerde görev yaparlar. Duruşmalara, Türkiye Barolar Birliğince şekli saptanmış cübbe ile ve temiz bir kıyafetle çıkarlar. Erkek avukatlar iklim ve mevsim koşullarının elverdiği ölçüde kravat takarlar" ibaresini gözönüne getirdiğinizde, bazen kendimin de uymadığı bir hükümle karşılaşıyoruz.Hiç adliyelerde kravatsız avukat görmüyor muyuz?Hiç adliyelerde, abartılı dekolte giyinen bayan avukat görmüyor muyuz?Hadi ben abartıyorum, da staj eğitim merkezinde meslek kuralları dersini anlatan bir üstadımızın tespiti de mi yanlış.Aynı örnekleri kendisinden de duymuştum.Meslektaşlarımın büyük çoğunluğunu tenzih ederek söylüyorum, bazen kendim de dahil olmak üzere bu hükmü ihlal ediyoruz.

Alıntı:
Merak ettiğim nokta: 'sosyal gelişim' ne zaman tamamlanmış olur? Sosyal gelişimini tamamlamış toplumlara örnek olarak gösterebileceğiniz toplumlar hangileridir?

Sayın Gemici;

Tanımınızda Sosyal Danışman ibaresi bulunmakta.Türkiye'de böyle bir meslek grubu bulunmadığı için işlevini bilmiyorum ama sosyolog gibi algılıyorum.Kendim bir sosyolog olmamakla birlikte bazı sosyolojik tespitler yapmaktayım doğru veya yanlış.Toplumun sosyal gelişimi tabirini belki dilsel bakımdan yanlış kullanmış olabilirim, bunu mazur görünüz.Fakat neyi vurgulamak istediğimi sanırım anlamışsınızdır.Sosyal gelişimden kastım kendini yetiştirmiş, eğitmiş bireylerin, toplmumun ortak çıkarları konusunda da hassas olabilme hedefi doğrultusundaki gelişimdir.Bireysel çıkardan ziyade kollektif çıkarların gözetildiği topluluktur, sosyal gelişimini tamamlamış toplum.Bunun için öncül olarak bireylerin herbirinin yeteri yetkinliğe sahip olması gerekir.Sosyal gelişimini tamamlamış topluma örnek istemişsiniz.Şu ana kadar bu toplum henüz yaratılamadı ama çok mesafeler katedilebildi.Bunlara örnek olarak, SSCB toplumu, Hitler dönemi Alman toplumu, Kurtuluş Savaşı ve Cumhuriyet dönemindeki yaklaşık 15 yıllık süreçteki Türk toplumu, Hz. Muhammed dönemindeki topluluk v.s. Sanırım bu başlık altında değinmiş olduğum Atatürk'ün 10. yıl nutkundaki "AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER BAŞARDIK" sözünün altında yatan da bu gelişimdi.Osmanlı dönemindeki Türk toplumu, devletin kurucu unsuru olmasına rağmen ikinci sınıf vatandaş muamelesine tabi tutulmuş, ezilmiş, horlanmış ve geri bırakılmıştır.Atatürk'ün kastettiği de buydu sanırım.Türk Milleti'ni layık olduğu yere getirmek.15-20 yıllık süreçte böylesi bir toplumu ne kadar da değiştirmiştir.Fakat 15-20 yıllık süreç çok yetersiz kalmıştır, sosyal gelişimi tamamlamaya.Konuyu fazla dağıttım galiba, zira forum sanırım kadın haklarıydı, özür diliyorum ama sorunuza cevap verebilmek için hukukun biraz dışına çıktım, hukuk içinde devam etsek iyi olur.Saygıyla...