Mesajı Okuyun
Old 25-12-2006, 13:16   #2
avenginakbaba

5560 sayılı kanunun 21. ve 23. maddesi önemli değişiklikler getirmekte. 21. maddedeki sakıncaları, yeni tarigfe yürürlüğe girdi başlığı altında özetlemeye çalıştığım için burada 23. madde ile yapılan değişikliklerde anlamadığım noktalardan bahsetmeyi istiyor ve bu konuda görüşlerinizi istiyorum.

23. madde ile 5271 s.k'nin 231. maddesi değiştirilmiş ve maddeye yeni fıkralar eklenmiştir. bu fıkralarda dikkat çekici unsur, hükmün kurulması ama açıklanmasının ertelenmesidir. aslında dosyanın temyiz mercine götürülmesi durumunda beraat edebilecek sanık, hükmün açıklanmasının ertelenmesi müessesi ile birlikte bu hakkını yitirmektedir. ve dahi beş yıl içerisinde yeni bir suç işlenmesi durumunda özel sisteme kaydedilen ama açıklanmayan hüküm açıklanmakta ve eski ceza ile yeni ceza birlikte çektirilecektir. ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı bir hüküm olmasına rağmen, bu karara karşı temyize gidilemeyecek sadece itiraz edilebilecektir.

yine kanunun 21. maddesinin 9. fıkrasının ne demek istediğini tam manası ile anlayabilmiş değilim. burada takdir hakkını sanık mı kullanacaktır yargıç mı? "kamuya veya mağdura verdiği zararı tamamen gidermesi koşulu ile" tümcesi ile anlatılmak istenen nedir. uzlaşmanın başka bir yöntemimi yoksa hakim para cezası verir gibi zararın giderilmesine mi hükmedecektir. böyle olur ise, temyiz hakkı verilmemiş sadece itiraz ile yetinilmiş ve yargıtayın incelemesine sunulmamaış hüküm dolayısı ile sanığın (diyelim ki yargıtay tarafından hüküm bozulacak ve sanık beraat edecek) bu giderimleri karşılaması hakkaniyete aykırı düşmeyecek midir?

şimdilik kanun hakkında anlamadıklarım bunlar. bu konuda beni aydınlatabilirseniz sevinirim.
bir husus da hükmün açıklanmasının geri bırakılması sayesinde açıklanmayan hüküm tekerrüre esas oluşturacak mıdır?

başka bir sorunsa, hükmün açıklanmasına yaptığımız itiraz neticesinde işin esasına girilip girilmeyeceği meselesinde doğmaktadır:
üst mahkeme sadece kanunun 21/6 daki şartların oluşup oluşmadığına mı bakacak yoksa esasına girip hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının yanlış olduğuna karar verebilecek midir? ( zannetmiyorum)