Mesajı Okuyun
Old 14-09-2012, 22:16   #37
vedatgurer

Varsayılan elektronik imza tecrubemi paylasmak isterim...

Vakifbanka gidip bir hesap actirdim. caglayan adliyesinde, 2 gun sonra hesap karti geldi, birkac saat sonra alistigimdan farkli olarak 5 haneli bir sifreyi degistirip karti aktiflestirdim.

bir pazartesi idi, barobirlikten kredi kartini basip 99tl.sina 3 yillik birsey aldim. formu da duzgun doldurdum. cumaya baromdan sms geldi.

bizim baroya tel ettim, elden almaya gittim. benim barobirlikte doldurdugum form imza icin onume geldi, ve birkac sayfa daha imzalayip zarfi teslim aldim, bir de cd verdiler.

eve gec geldim (saat 18den sonra yardim hatti calismiyor, uzaktan yardim icin minik bir yazlim koymuslar, ekrana bir grup anlamsiz rakam grubu getirip, telefonda bunu yetkiliye soylememizi istiyor, ama yetkili dukkani kapatmisti)

is basa dusunce saat 20.00 gibi pc basinda debelenmem basladi.. tabii usb uclu birsey gorunce hemen soktum.

oncelikle, kesinlike en son versiyon windows 7/64bit bu "kart okuyucu" tipini otomatik tanimiyor, ne menen bir alet ise, windows ile anlasamamis, dunya bu okuyucuyu bilmiyor.

acele ettik, el kitabini okuyalim dedim.

Cd.den cikan palma64 yazilimi sorunsuz yuklendi. tabii, bunun mumkun olamayacagini hissettiginden midir nedir? yeni versiyon var uyarisi verdi, 2 saniyede birseyler daha yukledi, ha tamam derken, yine ayni uyari, haydiiii, belki sirayla birikmisleri update ediyordur...

20 kere update istedikce verdim, nihayet jeton dustu versiyon numarasina baktim not ettim, 5 kere daha update istedikce verdim.. versiyon no ayni... neyse zararsiz bir bug varmis.. ozensiz bir yazilim deyip notu verdim, program cakti ama mecburuz.. koca baro birlik buna layik gormus bizi, aktivasyon icin lazim. bu programlari yazalara kullantirtmak gerekiyor once.. bir gorsunler yazilimlarinin nasil isledeigini..

ama kart okuyucu driver sorunu yine duzelmedi... (yani usb deliginden soktugunuz, icinde sim kart benzeri bir kart sokulmus olan araci alet) pc tarafindan taninmadigindan driver bulunamadi deyip durdu, o delik, bu delik, ondekilerde elektrik azdir belki, arka delik... yok. tanimiyor.

sistem, aygitlar, portlar... hep soru isareti... tanimiyor.

ara verip, uyap icin gerekecek programlari yukleyelim bari dedim. haydaa... uyap websitesinde java calistirilamadi diye bir suru laf... anlasildi, yine is basa dustu.

uyap editor yukledim, acilmadi, javayi begenmiyor.. neyse..
bende eski java yoktu ama, websitesinde eskisi var diye eskiyi yukledim, tabii ki olmadi, yine uninstall. en son versiyonu tekrar yukle... fx2 tipindeki java varsa onu da sok at, lazim degil, son versiyonu guzel..
neme lazim diye; https://avukat.uyap.gov.tr/avukatpor...ayis/eimza.pdf adresindeki 64 bit pc.ler icin yazili islemi de yap....
websitesi calisir hale geldi, mesajlar filan akiyor..

arada bir uyap dokuman editorunu acip, sirayla butun imza kutuphanelerini deneyip, evraki imzalamaya calisiyarum, akilli kart okunamadi, kart yok, filan deyip duruyordu, sonralari kart okuyucusu bulunamadi demeye basladi..

driver sorununu halletmek lazim.. https://e-imza.barokart.com.tr/Yardim.aspx sayfasi ile dost olduk, bir browserda hep acik duruyor.. butun sertifikalari yukledim, cunku yargitay websitesinde filan da, gecersiz serfiika deyip, uyari verip duruyor pc, belki ona da yarar.. hangi cilgin bana zincir vuracakmis sasarim...

suruculer bolumunden indirdikce, zarftan cikan usb uclu aletin, omnikey diye bir firmanin mali oldugunu anladim, okuyucunun arkasina nihayet baktim.. omnikey 6121.. simdi tamam!! dedim, downloads, aman o ne.. 2009dan beri ne yazdiysa hepsi duruyor, yahu hangisini yukleyecegiz.. 64 bit icin bile epey var.. bastan basladim, hepsini yukle, calistir en sonucuya geldim 22GB birsey, yakisikli bir sayfa cikti. nihayet toplamislar bir programa donusmus, aleti ariyor filan. ok dedi.

bu arada, kart okuyucunun icindeki sim karta da bir baktim, belki uzerinde yapisik birsey vardir.. sok cikar, yaptim. bildigin kart sanma, siemensinki farkli oburu farkli, bu siemens gibi.. hemen turktrust websitesindeki sik sorulan sorular.. gerekne yazilimlar sayfasi.. haydi yahu... bu kadar cok sorun mu varmis, 20 satir program saymislar bunlar da lazim diye.. neyse benimki hicbir sey degil.. bilgisayara sokmayi basardik. ama bunu nasil bir tesbih ile ifade etmeli acaba..ornegin bizim meslekte soyle olurdu sanirim; simdi bu bos sayfayi alin.. sonra daktilo lazim, bir de murekkep, parmaklainizi kullaarak yazarsiniz.. bizim ucreti pesin alalim lutfen, size ne guzel dilekce yazdik!!!

bir daha calistirmak istediginizde, programlarda hid global diye biryerin altinda duruyor, omniden aramayin..

kart okuyucuyu yine soktum.. driver bulundu!!! mujdemi isterim... ne me lazim , yine bakalim, sistem, aygit yoneticisi, baglantiya gore... omnikey 6121 static driver yaziyor, yani benim makina bunu artik tanimis olsa gerek, yoksa buraya koymazdi..

saat oldu 22.30..
hemen ac bir uyap editor v.3.00.. maalesef... hala ayni mesaj.. sisteminizde kart okuyucusu bulunamadi.. oncesinde okuyucuda serifika yok diyordu.. simdi okucuyu da tanimaz oldu, ama pc taniyor...?? progarma arizali herhald.. kaldir.

bizim barodaki uyap editoru indir, digerini bakanliktan indirmistik.. bunun versiyonu eski gibi, havelsan yazmis..

calismadi... dosya kapatilmadi filan sacmaliyor, hemen sokelim gitsin..

tekrar uki_v3.00.exe
yayinci bilinmiyor, o kadar amerikaya saygi duy, bi bir dedigini iki etme, ama is programa gelince kendi basina hareket et, senin yazilimini tanimasinlar... ne is yahu.. bir rica edin, tanitin kendinizi, acin source'u..

yukleyemiyor, acik dosya varmis biryerlerde.. kapatip acacgiz filan.. tumden registry temizlik..

hay ben boyle isn.. saat 23 oldu.. yatma vakti.. devamini da yazacagim.. ben inatla vakit feda ettim siz etmeyin..

cikmadan bir cabayla turktrust denen siteden bir de siemens kutuphanesi 64 bit yukledim. alman iyi yapmistir. belki digerlerini duzeltir diye umutla.. restrat istiyor.. devami sonra..

av vedat