Mesajı Okuyun
Old 02-04-2010, 11:19   #1
Av. Cuma Yurtal

Varsayılan nafaka takibine itiraz edilirse, itirazın kaldırılması mı, itirazın iptali mi?

Değerli meslektaşlarım,

Bir boşanma davası esnasında verilen ara karar gereğince, tedbir nafakası için, boşanma davası bittikten sonra,ilamsız icra takibi yaptık. Kullandığımız icra takip programının acizliği neticesinde ödeme emri ve takip talebinde, borcun sebebi yazılmamış. Biz bu durumu, borçlunun, süresi içinde, yaptığı itiraz ile farkettik
Borçlu itirazında borca ve takibe itiraz ettiğini, gerekçe olarakta:
1- ''Borcun sebebinin belirtilmediğini ''
2- '' Borca konu .... Mahkemesi'nin ... sayılı boşanma kararı ise karar halen temyizdedir ( Borçlu, boşanma kararını temyiz etmişti ) Takip onunla ilgili ise kararın kesinleşmesini beklemek gerekir. Bu haliyle kesinleşirse borcumu ödeyeceğim '' demektedir.

Beni düşündüren nokta, bu itirazı beraraf etmek için itirazın kaldırılması davası mı açmalıyım, yoksa itirazın iptali mi ? İtirazın iptali davasını herhalükarda açabileceğimi düşünüyorum. ama ben zaman tasarrufu sağlamak, alacağı bir an önce tahsil etme düşüncesiyle, itirazın kaldırılması yoluna gitmek istiyorum...
Bu durumda itirazın kaldırılmasını isteyebilir miyim ? İsteyebilirsem, davada haklı çıkma ihtimalim yüksek mi?. Zira müvekkilimi icra inkar tazminatı ödemeye mahkum ettirmekte istemiyorum. Zaten kendisi zar zor geçinen, velayeti kendisine verilen çocuklarının ihtiyaçlarını zar zor karşılayan bir kadın. Borçlu ise evliyken başka bir kadınla beraber olup, ondan 3 çocuk sahibi olan bir adam.

Günlerdir düşünüyorum, bir sonuca varamadım...
Görüş ve öneri bildirirerek yardımcı olacak meslektaşlarıma, şimdiden çok teşekkür ederim.