Mesajı Okuyun
Old 02-07-2009, 11:32   #1
av-mine

Varsayılan itirazın iptalinde ıspat yükü

Sevgili meslektaşlarım,vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.Benim sorum itirazın iptali ile ilgili.Biliyorum ki bu konu şimdiye kadar sitede çok tartışıldı,ancak ben somut olayla ilgili yargıtay kararı bulamadığımdan sizlerden yardım istiyorum.Süresinde arkası yazdırılmamış ve ilamsız takibe konulmuş çek için itiraz ettim, karşı yan ise itirazın iptali davası açtı.Ellerindeki çek yazılı delil başlangıcı sayılıyor ve başkaca ıspat edebilecekleri bir husus da yok.Ben duruşmada taraflar arasında ticari bir ilişki olmadığına dair tanık dinletmek istedim,ancak davacı-alacaklı muvafakat etmediği için hakim reddetti.(çek tutarı 40.000TL)ve 15 gün sonrasına yeni gün verdi.Bu durumda karşı yan iddiasını ıspatla yükümlü olduğundan davanın reddedilmesi gerekmezmi?(Hakimin tavrı hiç de bu yönde değildi)Özetlediğim olayla ilişkin davacı lehine pek çok yargıtay kararı var ancak bunlar benim işme yaramıyor.Eğer davalı taraf için bu yönde elinde karar bulunan varsa gönderilmesini rica ediyorum.