Mesajı Okuyun
Old 03-07-2007, 13:10   #2
üye8180

Bence bu sorunuz biraz felseyeyi, insan psikolojisini de ilgilendiriyor sevgili meslektaşım. Ben sert, asık suratlı ve toleranssız bir görünümün ve beraberinde ruh halinin hiç kimseye ve hiçbir şey için yarar getireceğini sanmıyorum. Dünya sevgi üzerine kurulu bence. Sevdikçe sevilirsiniz. Bumerang gibi başkalarına verdiğiniz sevgi, pozitif duygular size geri döner. Sizi de kuşatır. Güler yüzlü, sıcakkanlı, anlayışlı, sabırlı ' ancak bu saydıklarım yapmacık olmayacak ta kalpten hissedilecek' bir avukatın üstesinden gelemeyeceği hiçbir problemin olmayacağını düşünüyorum. Mesleğimiz stresli. Meslektaşlarımız, yargı, kolluk personeli alabildiğince stresli, sabırsız, kimileri kaba denilebilecek tarzda davranış kalıpları edinmiş. Siz bu meslekte bir avukat olarak güleryüzle, nezaketle, en önemlisi sevgiyle yaklaşırsanız diğer insanlara mutlaka her işinizi yaptırabilir, en az sıkıntıyla atlatırsınız bazı zorlukları. Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarırmış değil mi meslektaşım. İnsanlara güzel muamele etmek, kalpleri kırmamak, nazik olmak, sabırlı ve hoşgörülü olmak, hoyrat ve kaba olmamak lazımdır diye düşünüyorum. Bir düşünün kalem personelinin siz kalemden ayrıldıktan sonra ' gitti çok şükür şu suratsız, kibirli, memnuniyetsiz mi demelerini istersiniz, yoksa avukat hanım çok anlayışlı ve nazik biri demelerini mi istersiniz? Özellikle bizim ülkemizin insanları gibi akıldan çok duyguları ile hareket eden insanların oluşturduğu toplumlarda herkesle iyi geçinmek gerekir. Hele ki bizim meslekte. Kalemdeki memurundan, hakimine, polisine, çaycısına kadar herkese mutlaka işinizin düşeceğini biliyorsak böyle hareket etmek aklın da gereği hale gelir. Maalesef yaşını başını almış olmasına rağmen, yıllarını bu mesleğe feda etmesine rağmen hala insan ilişkilerinde başarısız, her an herkesi paylayacak tarzda gezen meslektaşlarımı görünce onlara sadece acıyorum. Nasıl davranırsak öyle hissederiz unutmayın meslektaşım. İnsanlar her zaman iyi halleriyle, iyilikleriyle anılırlar, kalplerde yer ederler meslektaşım. Bakınız şu anda ölümle pençeleşen popçu/dizi oyuncusu Barış Akarsu için niye tanıyan, tanımayan milyonlarca insan iyileşsin diye dua ediyor biliyor musunuz. Parası için mi hayır, dış görünümü için mi yine hayır. Çünkü çok güzel ve içten bir gülümsemesi vardı ve o tekrar gülümseyerek baksın diye, diğer insanlar ona dua ediyorlar bence. Sevgi dolu günler dilerim.