Mesajı Okuyun
Old 19-07-2007, 16:58   #6
DMKY

Selamlar,

Sn. justiz, size tesekkur ederim, sayenizde almanca konusulan ulkelerin hukuk sistemini tartisma olanagi buluyoruz. her ne kadar siz, bizim konunun tam mahiyetini anlayamadigimizi iddia etseniz de, benim fikrim hala sizle ayni degil. Ben hak ihlallerini sizin gibi dakikallara gore ayiramiyorum. Ne alman hukukunda ne de isvicre hukukunda da sizin yapmis oldugunuz "2 dakika" kisatisana pek rastlamadim. Ortada ya hukuka aykirilik vardir ya da yoktur.

Konu hakkinda dun yuzeysel bir inceleme yaptim. Zarar goren tarafin bunu mahkemeye tasimasi icin gereken sartlar icersinde tecavuzun suresine iliskin bir sey bulamadim. Kisaca ABGB sizin yaptiginiz gibi "2 dakikalik" bir ayrima gitmemis.

Belki de siz bir Turk kulturunle yetismis biri olarak, sizin park alaninizin kisa sureli olarak baskalari tarafindan kullanilmasina dogal karsiliyabilirsiniz ama orta avrupa insani ve kulturu buna o kadar da tebessumle yaklasmamakta.

Buna benzer ufak bir ornek vereyim; Isvicre`de kimi sokaklara arabaniz ile giremezsiniz, cunku o sokagin sakinleri, mahkeme karari ile o sokaga yabanci araclarin girmesini men ettirmislerdir. Buna iliskin ibare sokagin girisinde ve cikisinda tabela ile belirtilir. Siz, arabaniz ile o sokaga bir girin bakalim, sonra postakutunuzdan size kimden mektup gelecek!