Mesajı Okuyun
Old 24-04-2006, 11:19   #54
NİLGÜN SEYMEN

Soru Kadinin ÇaliŞamamasi Üzerİne..

SN.Aydın,
Kadının ;toplumda ekonomik anlamda bağımsızlığının olması..,eşine başkaldırı ya da kararlarda gerginlik anlamında -YAŞAMI ZORLAŞTIRICI-anlamda düşünülmekte toplumumuzda..
Bu nedenle erkek..,eşi ne denli kariyer de yapsa ,<<işte senin işin >>diyerek nikahtan sonra- mutfağı -işaret etmektedir..
Belki çocukları için müemmel bir ana olur ama eşinin eline bakan pasif bir kadın olarak eşinin gölgesi altından sıyrılarak -GERÇEK KİMLİĞİNİ asla kazanamamaktadır.
Bu konuda<<BÖYLE DÜŞÜNEN VE DAVRANAN>> devlet dairelerindeki en üst makamlarda bile binlerce zihniyet vardır..
-Aydın adı altında aramızdadırlar..ve eşlerini ünüversite diploması ile ..
eve kapatırlar..
Ha belki koruma dernekleri ve özel vakıf derneklerinde -KADINCA-faaliyetlere biraz vize çıkarılır..
Ama bu düşüncelere sahip erkekler;.. eşlerini asla çalıştırmazlar..
Belki bunu gururlarına yedirmezler..belki ayıp sayarlar..belki de -bana ait olan benimdir-egoizmi ile bunu böyle yaparlar..
AMA YAPARLAR İŞTE..!
Benim ailemde de yengeler ,hepsi mimardır //dr.dur ..ama evlerinde otururlar..
Buna asla bir anlam verememekteyim..
Şimdi bu mercekten bakınca olaya..
kadının soyadının kendi ailesine ait olanı mı eşine ait olanını mı kullanılacak konusundan///- çok daha -VAHİM..!-bir tablo durmaktadır ortada..
Çalışmayan..işsiz..ve diplomalı bir ANNELER..topluluğu evlerinde tv.başında..
tutsaktır..
tek konforları -akşam yemeği pişirmek ve pz.gezmelerinde eşlerinin yanında..
yeralmak..
?????????????????????????????????????............. ................................
Bu zihniyette olan erkekler ,niçin bir ev kızı değil de ünüversite diplomalı bir bayan tercih ederler..bu da muammadır..!

NOT//-
Sorunuza gelince ..,şayet çocuk evlilik içinde legal koşullarda dünyaya gelmişse,elbette ki babasının nüfus kütüğünde yer alacaktır ve babasının soyadını taşıyacaktır..
Benim ne kendi şahsım adına ne de sosyolojik bağlamda..,
erkeğin soyadına bir itirazım yoktur..bu o kadar da önemli bir ayrıntı değildir..
Ama bu sütunda biraz da ben düşüncelerimi paylaşmak istedim..ve asl olan soyadı falan değil kadının - kimliğini kazanmış omasıdır..
Bir kadın eşinin soyadını taşıyarak küçülmez..
ne zaman küçülür..?..
-hakarete uğradığı an küçülür..
-aldatıldığı zaman küçülür..
-sözlü ya da bedeni şiddete uğradığı zaman küçülür..
-arzuladığı bir ürünü raftan seçip alamadığı zaman küçülür..
BELKİ ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNMEKTEYİM AMA ..
soyadı konusunda salt sizleri yalnız bırakmamak adına çift soyadı yazmış bulunmaktayım..

Nilgün<seymen>çakıcı
bursa/24.04.2006/
12.13-