Mesajı Okuyun
Old 09-05-2020, 14:48   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan abdalcan
Sayın meslektaşlarım, müvekkilim çalıştığı şirkete ait araçla işe giderken ölümle sonuçlanan bir kaza yaptı. Vefat eden asli, müvekkilim tali kusurlu. (%75-%25) Aracın ZMMS kaza günü yenilenmiş. Olay tarihinden 6 yıl sonra vefat edenin eşi ve çocukları sadece müvekkilim hakkında tazminat (ölüm ve cismani zarar sebebiyle) davası açtılar. Davanın araç sahibine ve sigorta şirketine ihbarını istedik. Sigorta yanıt vermedi, işleten vekili sorumlu olmadıklarını iddia etti. Dava sonunda müvekkilim maddi ve manevi tazminat ödemeye mahkum edildi. Şimdi biz durdurulan sürelerden de yararlanarak istinafa gitmekle birlikte icra takibine maruz kalmadan tazminatı ödeyip dosyanın kesinleşmesi halinde de işletene ve sigorta şirketine rücu davası açmayı düşünüyoruz. Araştırmalarıma rağmen konuyla ilgili kaynak bulamadım. Yardımlarınızı rica ediyorum.
1-Sadece işleten işverene rücu etmem (aracın kaza anında sigortasının olmadığı olasılığına karşı) davanın çabuk sonuçlanması açısından mantıklı mı?
2-İşleten ödediğimiz maddi tazminatın tamamından sorumlu mu?
3-Ödediğimiz manevi tazminatı ve mahkeme masraflarını da talep edebilir miyim? Kafamda daha nice sorular var. Yardım ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba

Olayınızda kazanın oluşumunda kusur sürücüde mi araçta mı? Buna göre cevaplandırmak lazım.

Maddi tazminat yönünden: kusurun araçta veya sürücü de olduğunun önemi yoktur. Çünkü aracın ZMMS si olsaydı sigorta karşı tarafa verilen zararı ödeyecekti. İşveren ZMMS yaptırmadığı için işçisinin ödemek zorunda kaldığı maddi tazminatı mahkeme masrafları ile birlikte ödemesi gerekecektir. Maddi tazminatı rucü edebileceğinizi düşünüyorum.

Manevi tazminat yönünden : ZMMS MANEVİ TAZMİNAT ÖDEMEZ ; Kaza aracın kusurundan kaynaklanmışsa veya hem aracın hem sürücünün kusuru varsa; aracın kusuru oranında ödenen manevi tazminatı işverene rücu edebileceğinizi düşünüyorum. Kazanın oluşumunda aracın hiç kusuru yoksa, ödediğiniz manevi tazminatı işverene rücu edemezsiniz.

Kazanın olduğu gün sigorta olmuşsa bu sigortanın kazadan sonra yapıldığı düşünüldüğünden sigortaya karşı dava açmanız halinde davayı kazanmanız zor görünüyor.