Mesajı Okuyun
Old 23-12-2009, 20:57   #5
Gülsün A. Aygörmez

Degerli Meslektaslarim,

öncelikli olarak degerli görüsleriniz icin tesekkür ederim.

Daha önce de belirttigim gibi, ben sayin Admin'in olabilir mi diye sorgulamaya actigi konunun, kendisinin verdigi örnekler KAPSAMINDA, hem madde 125 hem de 126 acisindan mümkün olmadigi kanaatindeyim. Cünkü bu sekilde bir yorumlama, maddlerin koruma amacinin disina cikmakta ve genisletici bir yorumu öngörmektedir. 126. madde acisindan bir önceki iletimde görüslerimi belirttigimden burda yeniden uzunca deginmeyecegim, sadece önemle altini cizmek isterim ki, bu madde, sadece suc magdurunun kimligini belirlemeye yönelik hukuki bir ölcek getirmekten baska bir amaci gütmemektedir.

Ben, henüz belli olmayan, magdurun kimligi konusunda da failin kesinlikle bir bilgisinin olmadigi "bir kisinin" madde 125. kapsaminda magdur olarak degerlendirilemeyecegini su gerekcelerle savunmaktayim:

125. madde, Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte ... bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldıran kişi... demektedir.

Burda sözü edilen "kimse" kavrami, hakaretamiz sözler sarfedildiginde, seref ve sayginligi saldiriya ugrayan kisiyi kastetmektedir. Maddenin sözü ve kaleme alinis sekli, bu kimsenin mutlaka mevcut olmasi gerektigini göstermektedir. O nedenle, saldirinin o an icin muhatabi yoksa, bu 125. madde kapsaminda bir hakaret olarak kesinlikle degerlendirilemez. Ceza Kanunu'nda böyle bir suc tipi de olmadigindan, kisinin cezalandirilmasi mümkün olamaz.

Ayrica Sayin Adli Tip'in manevi unsur üzerinden gidilmesi yönündeki görüslerine de su noktada katilmiyorum. Manevi unsur yani kasit, sucun unsurlarini kapsamak zorundadir. "kimse" kavrami sucun maddi bir unsurudur. Bu durumda hakaret sucunu isleyen kisinin, kime hakaret ettigini bilmesi gerekmektedir. Bunun disindaki, gelecekte mevcut olabilecek ama kendisi kimligi hakkinda kesinlikle bir bilgisinin olmadigi bir durumda, olasi bir kisiye yönelik hakaret kastinin varligini kabul, maddenin hukuk disi genis yorumlanmasi anlamina gelecektir.

Bu noktada, belirleyici husus, suc magdurunun, fail tarafindan
mutlaka bilinmesi gerektigidir. Bu noktada, sayin Admin'in verdigi örneklerde eger fail tarafindan hakaretlerin muhatabinin kim olacagi biliniyorsa, o an magdur belli ya da belirlenebilir oldugundan hakaret sucu olusabilir.

Örnegin, belediye secimleri yapilmis, secim sonuclarinin aciklanmasinin sonuna gelinmis, kimin artik belediye baskani olacagi, nerdeyse kesinlesmistir. Bunu da, yani kimin belediye baskani olacagini da fail bilmektedir. O anda, "bu secimlerde basa gelecek belediye baskani da ..... " dediginde, iste hakaret sucunun unsurlarinin olusmasi söz konusu olabilecektir.

Netice olarak ben, belirlenen gerekcelerle, magdurun bilinmedigi yani hakaretemiz eylemin muhatabi olmadiktan sonra, madde hükümleri uygulanamaz kanaatindeyim.

Saygilarimla
Aygörmez