Mesajı Okuyun
Old 23-12-2009, 01:03   #2
Gülsün A. Aygörmez

Sayin Admin,

ben ilgili maddenin yorumu yapilirken, maddenin koruma amacinin iyi belirlenmesi ve yorumun da bunun üzerinden yapilmasi gerektigine inaniyorum.

Maddede düzenlenen normun koruma amacini belirlemede madde basligi ve maddenin gerekcesi yardimci araclardir. Magdurun belirlenmesi baslikli maddenin gerekcesine göre, "hakaret suçunun oluşabilmesi için mağdurun belli veya belirlenmesinin olanaklı bulunması gereklidir. İşte bu maddeyle suçu işleyen tarafından mağdurun kimliğinin açıkça belirtilmediğinde, ne gibi bir durumun varlığı hâlinde ismin belirtilmiş ve hakaretin açıklanmış sayılacağına ait "ölçü" gösterilmektedir. Madde, aslında usûl hukuku bakımından ispata yönelik, karineye ben*zer bir ölçü getirmiş bulunmaktadır.".

Bu anlamda, madde, hakaret sucu islendiginde, aslinda somut olarak bulunan, ancak sanik tarafindan kimligi cesitli sebeplerle acikca belirtilmeyen bir kisinin nasil hakaret sucu magduru kabul edilecegi konusunda, hukuki bir ölcü getirmeyi amaclamaktadir. Yani normun amaci, acikca anilmayan magdur kimliginin belirlenmesi hususunda bir ölcü yaratmaktir. Bu sebeple sizin olabilir mi diye yönettiginiz yorum, normun koruma amaci disina cikmaktadir.

BUnun yaninda, sizin olayinizda önemli mesele "magdur" kelimesinden ne anlasilmasi gerektigidir. Hakaret sucunun magduru, hakaret sucu islendigi anda, seref ve haysiyeti acisindan, kisilik haklari zedelenen kisidir. Bu kisinin, suc islendigi anda mevcut olmasi gerekir ki, kisilik haklari zedelensin. BU anlamda, gelecekte magdur olabilecek kisiler acisindan yapilan hakaretemiz aciklamalarin, hakaret sucu kapsamina girmeyecegini düsünüyorum. Keza hakaret suclari, seref ve haysiyet acisindan zedelenmelerinin olusmasiyla cezalandirilan, yani hukuki deger zedelenmesini yaptirima baglayan suclardir. Yani bu anlamdaki hakaret suclari, tehlike sucu degillerdir. BU anlamda, hukuki deger zedelenmesi de, kisisel olarak hukuki degerleri zarar gören bir kisinin varligini da sart kosar.

Neticede toparlamak gerekirse, yukarda acikladigim sebeplerle ben sizin verdiginiz örneklerin hicbirinde suc unsuru olmadigi, olamayacagi kanaatindeyim.

Saygilarimla
Aygörmez