Mesajı Okuyun
Old 23-11-2011, 17:18   #7
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan eser_29
Sn.Ekici; 72/d'ye göre asıl alacak borcu bitmiş olan ödeme olmasına rağmen "meslekten ihraç" gibi bir karara imza atabilir mi TBB ? Ya da en iyisi bugün o kalan küsuratı yatırmasaydımda bekleseydim yasal işlem yapmalarını.
Avukatlık Kanunu 72/d) "(Değişik: 2/5/2001 - 4667/43 md.) Baro ve Türkiye Barolar Birliği yıllık keseneklerinin veya staj kredilerinin tebligata rağmen geri ödenmemesi..."

Açıkçası, yasa hükmünü baz alarak formel (şekilci) bir hukuki yaklaşımla bakıldığında ilgili madde metnindeki ifadenin gerçekleşmiş olduğu için ihraç olabilir demiştim. Yoksa, avukatlık mesleğine bakışım ve dünya görüşüm itibariyle bu yönde bir uygulamayı tasvip etmem mümkün olamaz. Zira, etik dışı olduğundan da bahsetmiştim.

72/d ve benzeri düzenlemeler yapılırken ödeme niyetinin varlığını ve sehven eksik ödenmiş olması hususlarını ve dahi hakkaniyetli bir yaklaşımı göz önünde bulundurmalıydı kanun koyucu. Çünkü yanılarak ödediğini zanneden ve bakiyenin kaldığından bihaber olan birçok kişi açısından bu düzenleme sıkıntı doğuracaktır. En azından ilgili hüküm yeniden gözden geçirilmeli diye düşünüyorum.