Mesajı Okuyun
Old 13-02-2008, 18:06   #14
Av.Selim HARTAVİ

Alıntı:
Yazan Av.Dilara Özbey
...kasko ile sigortalanan şahıs değil araçtır. Yani kaza sonucu ölüm meydana gelmişse bunu hayat sigortası kabul ederek tazminat almak mümkün değil.

Sn Av. Dilara Özbey'in söylediklerine katılıyorum ancak şunu eklemekte fayda görüyorum. Bazen Kasko poliçesinde İhtiyari Mali mesuliyet ile söz konusu bedeni zararların ve manevi tazminatlarında teminat altına alındığına rastlamaktayız. Bu bakımdan söz konusu poliçeleri iyice incelemeniz gerektiği kanısındayım.

Alıntı:
Yazan timo
sizin olayınıza benzer bir olay müvekkilim başına geldi. müvekkil yine tek taraflı kaza yaptı. bu kaza sonucunda müvekkilin eşi vefat etti. müvekkil adına sigorta şirketine başvurduk. sigorta şirketi tarafımıza ödeme yaptı. sizin de ödeme alabileceğinizi düşünüyorum.

T.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
E. 1990/825
K. 1990/963
T. 16.2.1990
• ZORUNLU MALİ SORUMLULUK SİGORTASI ( Sigorta Ettirenin Eşinin Sigortacıdan Tazminat İsteyip İsteyemeyeceği )
• SİGORTA ETTİRENİN EŞİ ( Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Sigortacıdan Tazminat İsteyip İsteyemeyeceği )
• HAKİMİN TALEPLE BAĞLILIĞI ( Sigorta Ettiren ve Eşinin Müştereken Talepte Bulunmaları ve Bunlardan Birinin Talebinin Reddedilmesi Halinde )
• SİGORTA ETTİREN VE EŞİNİN MÜŞTEREKEN TALEPTE BULUNMALARI ( Bunlardan Birinin Talebi Reddedildiğinde Talebin Yarısı Üzerinden Karar Verilmesi )
2918/m. 92/b
ÖZET : Mali sorumluluk sigortası, sigorta ettirenin üçüncü kişilere verdiği zararları onun adına karşılamak üzere hem üçüncü kişileri hem de sigorta ettireni koruma amacı ile oluşturulmuş bir zarar sigortası türüdür. Bu bakımdan sigortalı Erol üçüncü kişi durumunda olmadığından onun davasının reddi sonucu itibariyle doğrudur.

Sayın timo şahsen yazdıklarınızı okuyunca çok şaşırdım. Sigorta şirketinden söz konusu zararları tazmin etmeniz sevindirici. Oysa yukarıya eklemiş olduğum karara bakıldığında söz konusu zararların teminat dışında kaldığı belirtilmiştir. Bana çok ilginç geldi