Mesajı Okuyun
Old 29-12-2011, 10:32   #23
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Efendim,
Satıcının dürüst olduğunu ve vekilin onu kandırarark, aslında tamamını müvekkili adına satın alması gerekirken,bir kısmını9 da bu sefer kötü niyetli kendi annesinden aldığı vekaletnameye istinaden, kendi annesi üzerine alması (aynı tapuda aynı zamanda), anne üzerine geçen bu tapu iptal mi edilecek, yoksa, hem anne ve hem de vekilden tazminat mı istenecek ; diğer bir anlatımla olayın özü, esası ve meramı, anne üzerindeki tapunun akibeti.?
Saygılarımla.

Soruyu soran meslektaşımızın asıl gayesi vekile karşı sorumluluk davası açmak yerine belli ki anne adına olan tapuyu iptal ettirmek… bu konuya yukarıdaki mesajlarından birisinde kendisi de değinmişti.

Benim kişisel düşünceme göre, muvazaa ispatlanmadıkça ne anne adına tescil edilen tapu iptal edilebilir ne de satıcı ile yapılan akit geçersiz sayılarak verilen paranın faizi ile birlikte iadesi istenebilir.

Muvazaa ispatlanabildiği takdirde ise her ikisi de mümkün. Bu konudaki görüşümü yukarıda bir başka mesajımda yani şu linkte: http://www.turkhukuksitesi.com/showp...9&postcount=17 yazmıştım.