Mesajı Okuyun
Old 16-12-2007, 15:22   #80
fırat murat

Varsayılan dernek feshi ile ilgili

Sayın meslektaşım,Lambdaistanbul LGBTT Kadın ve Erkekler Arası Dayanışma Derneği feshedilmis degildir. Beyoglu Cumhuriyet Bassavciliginin karari takipsizlik idi. İtiraz edildi ve davanin acilmasi yonunde oldu ve dava halen devam etmektedir. Dava ile ilgili surecte bırcok kaynak ve yasa ile uluslararası sozlesmeyi inceledim. Escinsellik temelli bir dernegin kapatılması ile ilgili hic bir veri yok ancak veri olmamakla birlikte dernegin amacları kamusal ahlak veya kamu sağlığını ortadan kaldıracak hukumlerı icermemektedir. Kamusal cikar derken kastınız nedir? İstanbul 5 Agir Ceza Heyeti takipsizlik kararını kaldırırken kullandıgı bir ifade vardı. Bu ifadesinde gelecekle ilgli korkularını dile getiriyordu.Aynen aktarıyorum: Ornegin Gey'in Türkçe karsılğığ olan ibne;,Lezbiyen'in Türkçe karşılığı olan sevici ;kelimelerinin sözlük anlamları ve tüzükteki eylemlerin yaygınlık kazanması halinde örgütlenmenin kamu düzenini ve genel ahlakı ihlal edici olup olmadığının irdelenerek hakim tarafından belirlenmesi gerekmektedir, denilmektedir. Eşcinsellik biir ideoloji midir ki yaygınlık kazansın? Kamu düzeninden bahseden bir hukuk sistemi Medeni Yasanın 40.maddesine neden ihtiyac duymus acaba? İnsanları bir formata sokmak gerekli ise sadece iyi insan formatını oneriyorum. Ama bu iyi insan formatında dil.din.cinsel yönelimi.yaşı,etnik yapı ne olursa olsun farketmemelidir. Dernek faaliyetlerini surdurmektedir. Bilerek birsey yazmak elzemdir. Her insanin orgutlenmeye ihtiyacı vardır insan sosyal bir yaratıktır.
Paragraf icindeki sorularım meslektaşım Av. Hatun Olguner'edir.