Mesajı Okuyun
Old 17-09-2004, 12:14   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Köseoğlu,

Olayın maddi anlamda "hukuki" boyutuyla ilgili yorumlarımı daha önce arz ettiğim için bu hususta yeni bir mesajla insanların zamanını çalmak istemiyorum.

Ben, "Tutucu hukukçu" veya normcu ,salt pozitivist yaklaşımla hukukun asli vazifesi olan "adalet" düşüncesinin ne ölçüde bağdaşabildiği konusunda bir eleştiri getirmenin ve biraz "hukuki beyim jimnastiğine " girişmenin ilgi çekici olabileceğini düşünüyorum.Kanunu sırf lafzi ile değil de biraz da "amaçsal" yorumlamak, bu anlamda hukuk uygulayıcıları olarak yaşayan bir süreç olan hukukun "olması gereken haline " ucundan da olsa bir katkıda bulunabilmenin yanında somut olaylara adaletli çözümler üretebilmek için de yararlı bir uğraş olacağı kanısındayım.

Alıntı:
Hukukun çok önemli bir düşünce faaliyeti olduğuna ve bu faaliyete asgari de olsa bir araştırma zahmetine katlanılmaksızın girişilmemesi gerektiğini savunuyorum

Su götürmez bir gerçektir ki , yukarıda fikrinize paralel olmayan bir tutum içerisindeki meslektaşın "hukukçuluk" kimliğini sorgulaması, en azından mesleki geleceği açısından elzemdir. Aynı zamanda "mesleki dayanışma" kısmına mesaj bırakan arkadaşların "bedava hizmet" sevdalısı ve tabir yerindeyse "hazır lokmacı" olmasını hiçkimse istemez.Burada amaç , konuyla ilgili yeterli ve gerekli incelemeyi yapmış olup da son olarak diğerlerinin ve özellikle o konuda daha önce tecrübesi veya çalışması olanların fikrine başvurmayı istemiş olan kişiye yardım edebilmektir.
Yine de eğer burada anlatılanların tam tersi mahiyette bir mesaja rastlanıyorsa yapılması gerekenin ilgilenmemek ve hiç cevap yazmamak olması daha doğru olur.

Saygı ve sevgiler