Konu: Sahte Kimlik
Mesajı Okuyun
Old 06-08-2008, 12:20   #4
Av.YBayrak

Sevgili meslektaşlar merhaba,
Şikayetçi "benim bilgim dışında yaptı" diyormuş. Onu sorgulamak bizim işimiz değil. Bilgisi dahilinde olup olmaması da önemli değil, çünkü bilgisi dahilinde yapıldığını ispatlamak savcının işi ve işte o zor. iştiraki varmı o önemli.Bilgim yok dediğine göre, önemli olan kısa bir olay görüşme tutanağı yaparak imzasını almak. Çünkü ileride "beni sonuçlarından haberdar etmedin diyemez. Bu da şunun için önemli, şikayeti üzerine kardeşi "ben sahteçilik yapmadım" derse şikayetçinin de imza incelemesi yapılacağı kesin.
Sorulan husus alacağı ceza miktarı olduğuna göre, biz avukatlar(hukukçular) her halde fiillerin hangi suç tipini oluşturduğunu kanundan bakarak cezalarının alt ve üst sınırlarını da, alt sınırdan ayrılmayı gerektirir bir durum olmadıkça cezanın alt sınırdan verileceğini, pişmanlığı var ise indirim söz konusu olacağını, verilecek cezaların ayrı ayrı 2 yıldan fazla olmadığı takdirde ve özellikle pişmanlığı dikkate alınarak vede sabıkası yok ise CMK m.231/5 e göre hükmün açıklanmasının 5 yıl süre ile erteleneceği ve sonuçta 5 yıl bir denetime takılabileceği, hatta hiç tutuklanmadan soruşturma ve kovuşturmanın da sona ereceği düşünülerek, büyük kardesin istediği de elde edilmiş olacaktır.
iyi çalışmalar