Mesajı Okuyun
Old 06-03-2007, 18:16   #24
Hekimbaşı

Sn.Ahu,

Feminist sözcüğünün benim neden irkilmeme yol açtığına ilişkin yanıt vermemiş değilim. İlk yazımda bir neden zaten göstermiştim. Dikkatli okursanız; 22. mesajın 3. paragrafının 4, 5, 6, 7 inci tümcelerinde de bir başka yanıt yer alıyor. Diğer '...ist' lerde öyle bir eğilim yok; onlar birer meslek erbabı ve felsefeye, mantığa, bilime dayanmaksızın bir girişimde bulunduklarına hiç tanık olmadım.

Herşeyin; tabii varsa, bulabilirsem ve uygun düşüyorsa; Türkçe karşılığını kullanmayı yeğlerim. Bu bağlamda kadıncı demek bana göre çok daha uygun; bu içten bir öneriydi. Beğenmediğinizi belirtmeniz yeterli; nedenini bildirmeniz halindeyse muhteşem olurdu.

Biri Arapça, üçü batı dili olmak üzere aldığım yabancı dil eğitimleri sonrasında; dilimizin, bana göre yetenek olan, esnekliğini inanılmaz derecede cazip bulduğumu belirtmek isterim. Anadilimin Türkçe olmasından gurur duyuyorum. Feminist sözcüğüne kendi dilimden bir karşılık aramak da her bu dili konuşan kadar hakkım. Hakaretse aklımdan bile geçmez; çünkü yararına inanmam.

Eleştiriye tahammülsüzlüğüm de nereden çıktı, anlamadım. Ortada eleştiren mi var? Yoksa yargılayıp suçlu bulan mı? Düşünceler eleştirilir; onların ifadesi olan bir yazıyı önyargıyla okuyup kesilen cezalar bildirilmez. Kaldı ki, bu başlıkta o bile eleştirilemez, çünkü düşünce sorulmuş. Sadece öyle kayda geçer, olur biter. Benim nasıl algıladığıma başkaları karar verecek değil ya. Yoksa bu başlık 'hodri meydan, sıkıysa olumsuz birşey söyleyin de haddinizi bildirelim' türünden bir başlık mı?

Her erkeğin kadın düşmanı olduğu önyargısından kurtulunması gerekiyor; ki yazılanlar doğru anlaşılabilsin. Örneğin; şu düşüncem açıktır: toplumsal öğretilerdeki haksızlıkların tersi yönde haksızlıklar yaratacak yasalarla düzeltilmesini savunmak akılcı değildir, sakıncalıdır. Bu tartışılabilir, eleştirilebilir; benim bunu söylemiş olmam veya söyleyiş biçimim değil. Düşünmek ve söylemek hakkım, biçimimse kuralları çiğnemediğim, hakaret etmediğim sürece özgürlüğümdür. En azından, ben başkalarına böyle birşey yapmıyorum ve bu yaklaşımları doğru bulmuyorum.

Sn.Kayar' ın rolünü kapmak istemem ama, biraz daha yazarsam konu dışına çıktım diye, o olmasa Sn.Admin tarafından uyarılırım. Onun için kısaca şöyle diyorum: başlık açıldı, yazdım; sordunuz, hemen hepsinin adresini tek ve ilk yazımdan verdim. Başka sorunuz varsa da oraya bakmanızı öneririm.

Saygılarımla,