Mesajı Okuyun
Old 06-03-2007, 10:15   #22
Hekimbaşı

Varsayılan Yanlış bir yere yazdım galiba

Sn.Kayar, Sn.Ahu,

Biz feministiz demediniz, ama öyle olduğunuz biliniyor ve anlaşılıyor. Bu nedenle duyarlık göstermenizi anlıyorum. Ancak, konu ortada. İnsanlardan feministleri nasıl bildiklerini anlatmalarını istediniz, ben de bir insanım ve anlatıyorum. Ancak; görüyorum ki; ne başka türlü düşüneni dinlemek, ne de anlatılanı anlamak için çaba göstermiyorsunuz. O zaman başlığı 'feministler feministleri nasıl biliyor' diye açmanız gerekirdi.

Yasalar toplumu biçimlendirmez veya toplum yasaları biçimlendirmez diyen yok. Böyle bir söz yazıda yer almıyor. Yasalar yoluyla haksızlık varsa düzeltilmesi, cinsiyete dayalı ayrımcılığın ortadan kaldırılması gerektiğini söylüyorum. (Bkz.par 2, tümce 5,6). Ama bunun bir ilke olduğu açıktır; hangi cins konu olursa olsun yaklaşım aynı olmalıdır. Bu gerekçeyle yola çıkarak, tersi yönde ayrımcılık yaratan yasalar peşine düşmek, bu ilkeyi çiğnemek anlamına gelir; diyorum. (Bkz. paragraf 3, tümce 2)

Toplumdaki sakatlıklardan yararlananların kimler olduğu beni hiç mi hiç ilgilendirmez. Her birey kendi suçlarından ceza alır; suçlunun da erkeği kadını olmaz. Nefesinizi yargılanıp suçlu bulunmuşlara saklayın; ben, suçlu bulunmayı bırakın, yargılanmadım bile. Haksızlıkları haksızlıkla düzeltme girişimlerinin sevimli bulunmasını beklemiyorsunuz herhalde. Bunun ifade edilmesine tahammül gösteremediğinizi görmek, beni ister istemez haksızlık talebiniz olduğu düşüncesine ulaştırıyor. Böyle birşeyin farkına varan kim irkilmez? Yasalarda var olduğunu söylediğiniz ayrımcılık sizi isyan bile ettiriyor; ben irkilmişim, sevimsiz bulmuşum, çok mu?

Burası bir hukuk sitesi mi; başka bir yere mi yazıyorum yoksa yanlışlıkla?

Saygılarımla,