Mesajı Okuyun
Old 05-03-2007, 14:15   #17
Hekimbaşı

Varsayılan 'Kadıncı' desek olur mu?

Sn.Katılımcılar,

Feminist sözüğü her nedense komünist, faşist sözcüklerini çağrıştırıyor ve irkilmeme yol açıyor. Belki gençlik çağımı bunların savaşcıları arasında geçirdiğim içindir, bilemiyorum. Hiç öneren oldu mu; 'kadıncı' diye bir sözcük önersem, acaba kabul görür mü?

Sözcüğün kendisini bir yana bırakarak -kadın hakları savunucusu biri- olarak algılarsam, bana felsefi olarak yanlış geliyor. Cinsiyete dayalı hak olamayacağını düşünüyorum. Ama sözcüğü -toplumun kadınlara layık gördüğü ikinci sınıf muameleyi ortadan kaldırmaya çalışan biri- olarak algılarsam, çok sevimli geliyor. Kadınlara haksızlık yapıldığı muhakkak. Bu haksızlıklar yasa yoluyla yapılmışsa, hak mücadelesi yoluyla kaldırılmalarına çalışılmasını doğru buluyorum. Ancak, bu haksızlıklar yasalara dayalı değil de, toplumun öğreti ve algılamaları sonucunda ortaya çıkıyorsa, bunların cinsiyete göre ayrımcılık uygulayan yasalar yoluyla düzeltilme istemini yanlış buluyorum. Yani; bana göre bu bütünüyle bir hak mücadelesi değil; çok azı hak, çoğu denk bir yaşam mücadelesi. Elbette bunun için örgütlenilmesi gerekiyor. Kadınların sosyo-ekonomik güçsüzlükleri ortada olduğuna göre, güvence sağlayan devlet destekleri sağlamak şart. Hem örgütler, hem bu destekler, hem de bunlardan yararlananlar yasa yoluyla korunmazsa da ayakta duramaz, etkin olamazlar. Yani, ayrı hak vermek değil, mücadeleyi koruma altına almak gerekir.

Düşünce yordamımı belirledikten sonra, dönüp kadıncıları nasıl değerlendirdiğimi gözden geçirdiğimde; hak mücadelesi ile denk bir yaşam mücadelesini birbirine karıştırmadıkları oranda sevimli ve korunması, hatta desteklenmesi gereken, cesur insanlar olarak görüyorum. Bunun ayırdına varmadıkları ve herşeyi yasalarda cinsiyete dayalı hak olarak tanımlamaya kalkıştıklarında; saldırgan ve karşı çıktıkları erkek davranışlarını sergileyen; yani haksızlık yapan insanlar olarak görüyor ve sevimsiz buluyorum. Hele bir de; binlerce yılda oluşmuş toplumdaki sakatlıklar için erkekleri yargılamadan suçlu ilan edip, şu anki erkeklere önyargılı düşmanlık ilan ettiklerinde; mantıksız, ölçüsüz ve tahammül edilemez olduklarını düşünüyorum.

Bundan bağımsız olarak; kadıncıların da diğerleri kadar güzel, iyi, sevecen birer kadın olarak bu mücadele içinde yer aldıklarını görmek beni mutlu ediyor. Bazı katılımcıların belirttiği gibi, bu bir burjuva hareketi; ama öyle olması da, burjuva olmayı başarabilmişlerin dert ortaklarına sahip çıkma kararlılığını gösterdiği için, beni ayrıca mutlu ediyor. Hele bir de anneyseler ...

Saygılarımla,